Досвід Польщі та Норвегії – для підвищення енергоефективності Білої Церкви
21 листопада в Білій Церкві відбулася презентація консультантами з Польщі та Норвегії досвіду у впровадженні ESCO-проектів щодо енергозбереження на тему: «Польсько-норвезька допомога в підвищення енергоефективності в Україні».
Презентований проект передбачає впровадження комплексних юридичних, економічних, фінансових та технічних консультаційних послуг, розробку техніко-економічного обґрунтування для проведення всеосяжної термомодернізації комплексу громадських будівель у Білій Церкві за участю приватного партнера (РРР) в рамках ESCO-проекту.
На зустрічі були присутні експерти з Норвегії та Польщі: юридичні консультанти Рафал Цєслак, Міхал Ліжевський, Томаш Корчинський; аудитор, технічний консультант Микола Гутнік, фінансовий консультант Тетяна Андрієнко, експерт проекту з енергозбереження з Норвегії Торфінн Лісфьорд. Вони детально розповіли про досвід державно-приватного партнерства у галузі енергозбереження, гарантії для кожної зі сторін, розподіл обов’язків, переваги, зиски, зобов’язання та можливі ризики під час реалізації таких проектів; зупинилися також на технічних, фінансових та юридичних питаннях, пов’язаних із їхнім впровадженням тощо.
Під час заходу наголосили, що приватний партнер, окрім заходів з енергозбереження, виконує й інші роботи, які напряму не належать до енергоефективності. Зокрема це реконструкція та будівництво міської інфраструктури – шкіл, дитячих садків. Тому такий проект націлений не тільки на економію. Проект із термомодернізації не може бути ефективним, аж поки приватний партнер не візьме на себе систему менеджменту, адже саме приватний партнер має гарантувати економію ресурсів та коштів. Саме цим і відрізняється традиційна термомодернізація від проекту, пов’язаного із державно-приватним партнерством. Якщо запланований рівень економії не досягається, приватний партнер має оплатити різницю.
Польські та норвезькі експерти також навели конкретні приклади реалізації проектів державно-приватного партнерства на прикладі польських міст Карчев, Плоцьк, Кобилка, низці норвезьких міст, наголосивши, що вони дають відчутний зиск швидше, ніж при залученні інших форм співпраці.
Зокрема, залучення державно-приватного партнерства дає змогу економити від 40 до 70% коштів у галузі енергозбереження. Це стосується не лише заощадження теплової енергії завдяки термомодернізації, але й електроенергії – через модернізацію мереж освітлення тощо.
У рамках зустрічі присутні обговорили низку питань стосовно механізмів та можливостей запровадження ESCO-проектів у Білій Церкві, окреслили шляхи подальшої співпраці.
У заході взяли участь: заступник міського голови Інна Новогребельська, депутати Білоцерківської міської ради Юрій Петрик, Сергій Наконечний, представники структурних підрозділів міської ради, бюджетних установ та комунальних підприємств міста, представники громадськості та журналісти місцевих ЗМІ.
Досвід Польщі та Норвегії – для підвищення енергоефективності Білої Церкви