Бережіть серце!

На 29 вересня припадає Всесвітній день серця, який відзначають за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я починаючи  з 2000 року.

Метою цього заходу  є підвищення обізнаності населення про серцево-судинні захворювання і пропаганда профілактичних заходів для зменшення кількості  хвороб серця, які є на сьогодні  однією з провідних причин смерті у світі.

Основні різновиди  хвороб серця та причини їх розвитку

І. Ішемічна хвороба серця
Розвивається при закупорці холестериновими бляшками судин, які живлять серцевий м'яз. В результаті цього серце не отримує в повному обсязі поживні речовини і кисень. Постійне недоотримання серцевим м'язом кисню призводить до стенокардії (болю в області серця) та інфаркту міокарду .
Факторами ризику  розвитку ішемічної хвороби серця є підвищений  артеріальний тиск, перевищення рівня  холестерину в крові, спадкова схильність, малорухливий спосіб життя, паління, прийом алкоголю.

ІІ. Артеріальна гіпертонія ( підвищений тиск)
Хронічне підвищення артеріального тиску, або гіпертонічна хвороба,  є найпоширенішим захворюванням серед усіх серцевих хвороб. Хворіють найчастіше люди у віці  після сорока років, але останнім часом, хвороба все частіше зустрічається у молодих людей, а також у підлітків. Гіпертонічна хвороба може призвести до інфаркту міокарда, інсульту, ураження нирок.

ІІІ. Пороки серця
Існують 2 різновиди пороків - вроджені  і набуті.  Вроджений порок серця - це дефект в структурі серця  (ураження клапанів) або у великій судині. Вроджені вади серця є основною причиною дитячої смертності. Набутий порок серця найчастіше виникає в  наслідок перенесеної  інфекційної хвороби.

IV. Порушення серцевого ритму (аретмії)
Порушення серцевого ритму - це перебої в роботі серця.
Розрізняють кілька варіантів порушення серцевого ритму:
- тахікардія
- прискорене скорочення передсердь;
- екстрасистолія - передчасне скорочення шлуночків серця;
- миготлива аритмія - швидкі безладні скорочення передсердь;

-повна блокада серця - зниження частоти серцевих скорочень до 30 ударів на хвилину і нижче.

V. Серцева недостатність
Цей стан може виникнути в результаті перенесеного серцевого захворювання або ж розвинутися самостійно, на тлі іншого захворювання, наприклад, цукрового діабету. Проявляється серцева недостатність задухою, спочатку -після фізичного навантаження, а потім і в стані спокою.

Ознаки хвороб серця:

- задуха  навіть при невеликому фізичному навантаженні або в стані спокою;

- загальна слабкість, низький рівень фізичної  витривалості;

- прискорене серцебиття;

- сухий кашель;

- періодичне прискорене і нерівне дихання;

- біль в області грудної клітки;

- набряки ніг;

-безсоння.

Профілактика захворювань серцево-судинної системи:

- дотримання режиму дня, раціональне харчування;

- відмова від паління та вживання алкоголю;

- регулярне проходження  медичних оглядів;

- правильне і повноцінне лікування інфекційних захворювань;

- регулярні фізичні навантаження, заняття фізкультурою і спортом.

Таким чином, здоровий спосіб життя, спорт, раціональне харчування, психологічний комфорт - це основа профілактики серцево-судинних захворювань. Такі заходи сприяють збереженню серця молодим, сильним і здоровим на довгі роки.

Інформація від управління охорони здоров’я

Опубліковано: 28 вересня 2018 року