1-7 серпня Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування

«Грудне вигодовування – запорука здоровя дитини»

ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя, причому воно повинно початися вже протягом години після народження і бути «на вимогу» дитини. Пляшок або пустушок слід уникати.

Грудне молоко - ідеальне харчування для новонароджених і немовлят. Воно дає немовлятам всі поживні речовини, необхідні для здорового розвитку, безпечує і містить необхідні антитіла, які допомагають захистити немовлят від поширених дитячих хвороб, таких як діарея і пневмонія (дві основні причини дитячої смертності у всьому світі).

Грудне вигодовування також приносить користь і матерям, так як пов’язано з природним методом контролю над народжуваністю (98% захисту від небажаної вагітності в перші шість місяців після народження). Воно знижує ризик раку молочної залози і яєчників, діабету II типу і післяпологової депресії. Грудне вигодовування сприяє здоров’ю і мами і малюка.

Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го серпня. Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.

Проходить ця акція під егідою WABA - Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячуює свою роботу захисту, освіті та підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

Управління охорони  здоров’я Білоцерківської міської ради

«Значення грудного вигодовування в здоровї дитини першого року життя»

Природне вигодовування є традиційним для України. Майже кожна жінка, яка готується стати матір’ю, бажає годувати свою дитину грудьми, і розуміє, що природне вигодовування-єдиний спосіб годування дитини, що чинить унікальну біологічну дію на його здоров’я. Найсучасніші наукові дослідження переконливо підтвердили принципову незамінність грудного вигодовування для оптимального розвитку дитячого організму, для захисту від хвороб. Перш за все грудне молоко- ідеальна їжа для немовлят! Воно дивовижно пристосовано до всіх особливостей травлення і обміну речовин кожного новонародженого і немовляти. Білковій, жировий , вуглеводний компоненти жіночого молока, вітаміни, мінеральні речовини- тонко і індивідуально відповідають потребам дитини, а деякі речовини, що входять до складу молока - унікальні. Це таурин, поліаміди, карні тин та інше. Захисна роль жіночого молока забезпечується вмістом у жіночому молозиві і молоці цілої низки специфічних і неспецифічних антиінфекційних факторів- імуноглобулінів, лізоциму, макрофагів, антистафілококового фактору та інших, які також сприяють і формуванню власної повноцінної  системи в профілактиці харчової алергії. Регуляторна роль жіночого молока пов’язується з наявністю в ньому різних гормонів, ферментів, ростових факторів. Це речовини сприяють дозріванню травного тракту дитини, регулюють процеси синтезу білка, запобігають перевантаженню різних систем новонародженого. Природне вигодовування відіграє важливу роль у процесах розвитку психоемоційних взаємовідносин між матір’ю і дитиною. Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутній емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини. Відмічене, що під час годування між матір’ю і дитиною встановлюється особлива близькість , яка зберігається на довгі роки, а по деяким даним, на все життя. Таким чином для повноцінного розвитку дитини грудне вигодовування має надзвичайно велике значення: це контакт з мамою, звичні запахи і смаки, тілесний комфорт, задовільнення  рефлексу смоктання , почуття безпеки, джерело їжі і життя, налагодження усіх функцій організму, становлення і розвиток імунної, нервової та ендокринної систем. При відсутності грудного вигодовування неможливо виростити дитину,  гармонійну у всіх відношеннях. Грудне вигодовування має також і віддалений вплив на здоров’я матері і дитини. Сучасними науковими  дослідженнями доведено, що ризик розвитку у майбутньому ожиріння, атеросклерозу, цукрового діабету, хронічних захворювань органів травлення, а також стоматологічних порушень значно нижчий, ніж у дітей, які годувались штучними сумішами. Природне вигодовування позитивно впливає і на здоров’я матері. В першу чергу сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду (зменшує ризик кровотеч, анемії, гнійно-септичних захворювань). Це фізіологічний метод запобігання не планованої вагітності. Грудне вигодовування сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочних залоз, матки і яєчників у майбутньому. І нарешті, тільки годуючи дитину грудьми, жінка відчуває ні з чим незрівнянне щастя материнства…..

Лікар - педіатр

КЗ БМР  «Міський центр первинної

медико –санітарної допомоги №1»                                             Корчака Н. Є.

Опубліковано: 31 липня 2017 року