Онлайн та СМС інформування Події міста на вашому пристрої

Виступ начальника Білоцерківського відділу поліції

Доброго дня шановні представники засобів масової інформації!

 Сьогодні я запросив всіх вас до Білоцерківського відділу поліції для того, щоб розповісти про алгоритм дій наших працівників під час проведення чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.

Під час виборчого процесу значно активізуються злочини у сфері виборчих відносин та порушення виборчих прав громадян. Проведення в Україні за роки незалежності виборів до різних органів влади яскраво засвідчило тенденцію до збільшення кількості порушень виборчого законодавства, у тому числі й таких, що мають злочинний характер. До того ж, такі порушення ставали все більш системними та масштабними, посилюючи свій негативний вплив на перебіг виборів та їх результати (вибори Президента України у травні 2014 року – 137 таких злочинів, а вибори до ВРУ у жовтні 2014 – вже 291 злочин).

Наведений факт підтверджується внесенням змін до законодавчих актів, які передбачають відповідальність за порушення виборчого законодавства, а саме: до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України, а також до окремих законодавчих актів, що стосуються порядку проведення виборів.

Порядок проведення виборів Президента України встановлено Законом України «Про вибори Президента України» (далі – Закон). Відповідно до статті 105 цього Закону, особи, винні в порушенні законодавства про вибори Президента України, притягаються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому Законом.

Реєстрація кандидатів на пост Президента України відповідно до зазначеного Закону тривала до 03.02.2019.

Стосовно виборчого процесу в нашому місті, хочу зазначити, що свою роботу розпочнуть два виборчі округи –№ 90 по вул. Торгова площа, 6, до якої входить центр міста та охоплює всю територію до меж міста та включає в себе 98 виборчих дільниць, де до списків виборців включено 154522 особи та виборчий округ № 92, центр якого зосереджений в місті Узин по вул. І. Богуна 1, Білоцерківського району та включає в себе 58 виборчих дільниць, де до списків виборців внесено 42809 осіб. До цього округу також окремо входять виборчі дільниці Рокитнянського, Таращанського, Ставищанського, Тетіївського, Володарського та частина Сквирського районів.

Працівники поліції, всі без винятку, повинні володіти основними нормами законодавства, що регулюють виборчий процес, забезпечують виборчі права громадян.

При цьому ці злочини умовно можна розділити на три категорії.

Перша – вчинені у період до дня виборів (наприклад, підкуп виборців (ст. 160 КК України),  перешкоджання вільному здійсненню виборцем свого виборчого права, іншим суб’єктам виборчого процесу, поєднане з обманом, примушуванням, погрозою, насильством тощо (ст. 157 КК України), умисне надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців, підробка або незаконне виготовлення підроблених виборчих документів (ст. 158 КК України), надання та використання у великих розділах фінансової підтримки для здійснення виборчої кампанії (ст. 159-1 КК України).

Друга – під час самого голосування (зберігання та використання підробленої виборчої документації, викрадення, приховування, псування виборчої скриньки з бюлетенями (ст. 158 КК України), надання чи отримання виборчого бюлетеню особою, що не має права голосувати, заповненого бюлетеню, викрадення бюлетеня, голосування виборцем більше ніж один раз  (ст. 158-1 КК України), порушення таємниці голосування (ст. 159 КК України).

Третя – після голосування та в ході встановлення результатів виборів (втручання у здійснення виборчою комісією її повноважень (ст. 157 КК України), несанкціоновані дії з інформацією, що міститься у базі даних Держреєстру виборців з  метою фальсифікації підсумків голосування, викрадення, підписання незаповнених протоколів голосування (ст. 158 КК України), знищення або пошкодження виборчої документації (ст. 158-2 КК України), інше).

Хочу вас запевнити, що під час проведення виборчого процесу, поліцейські будуть негайно реагувати на всі повідомлення громадян, громадських організацій, спостерігачів та громадських активістів. Вся інформація невідкладно буде вноситись до Журналу Єдиного обліку заяв та повідомлень, після чого на місце невідкладно виїжджає слідчо-оперативна група з метою документування такого факту, де в подальшому поліцейські проведуть об’єктивну перевірку та приймуть рішення.

Ми, як правоохоронні органи, зобов’язані бути готовими належно реагувати на злочини, які пов'язані з порушенням виборчого законодавства. При цьому велике значення має не лише розслідування таких кримінальних правопорушень, а й їх профілактика (запобігання) шляхом проведення роз’яснювальної роботи серед населення, попередження громадян про відповідальність за порушення Закону.

Нам приємно співпрацювати з засобами масової інформації для проведення виборчого процесу. Ваша допомога у розповсюдженні інформації та доведення її до громадян є вкрай важлива та необхідна для нас.

Всім дякую за увагу!


Опубліковано: 08 лютого 2019 року
Поділитися