Забруднення річок Сейм та Десна: що потрібно знати

Сейм – річка в межах Сумської (Сумський, Конотопський райони) та Чернігівської областей (Корюківський, Ніжинський райони), ліва і найбільша притока Десни (басейн Чорного моря). Перетинає російсько-український кордон поблизу с. Бояро-Лежачів у Конотопському районі Сумської області.

Станом на 21.08.2024 зафіксовано забруднення річки Сейм та наявність у ній «снулої риби» на Путивльщині. За попередніми результатами вимірювань показників складу та властивостей води, проведених Державною екологічною інспекцією у Сумській області виявлено низький вміст розчиненого кисню. Розчинений у воді кисень належить до найважливіших фізико-хімічних показників, які впливають на екологічний стан водної екосистеми. Він є одним з найбільш потужних природних окислювачів. Розчинений кисень забезпечує підтримування життя рослин та риб у воді.

Під час забруднення водойм пестицидами і промисловими стоками, які містять сполуки, що легко окислюються, спостерігається різке зниження розчиненого кисню і при цьому ускладнюється визначення дійсного вмісту кисню у воді. Крім того, пестициди отруюють фотосинтезуючі організми, які насичують водойми киснем.

Ситуація контролюється, в межах повноважень Держводагентством та водогосподарськими організаціями і лабораторіями щодня здійснюється:

•      посилений моніторинг стану поверхневих вод;

•      відбір проб води у контрольних точках для проведення лабораторних досліджень.

Для пошуку причин забруднення залучено спеціалізовані інститути та наукові установи. Жодних перевищень високотоксичних компонентів не виявлено. Фіксується забруднення органічного характеру.

За останніми лабораторними дослідженнями Держводагентства фіксується позитивна динаміка щодо покращення якості води на верхній ділянці річки Сейм у Сумській області.

Щодо стану річки Десна в межах Київської області забруднені води відсутні. Випадків загибелі водних біоресурсів не виявлено. Для недопущення вторинного забруднення річки розглядається місця встановлення бар’єрних рубежів – сіток для вилову загиблої риби.

Для безпеки населення у Чернігівській, Сумській та Київській областях заборонено купання, вилов риби, використання води для господарських потреб на річках Сейм та Десна.

Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Білоцерківського району Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області

Опубліковано: 04 вересня 2024 року