Гарячка Західного Нілу: поширення, симптоми та профілактика

Гарячка Західного Нілу (ГЗН) — це інфекційне захворювання, спричинене вірусом Західного Нілу (ВЗН), який належить до родини Flaviviridae. Захворювання є важливою проблемою охорони здоров'я, особливо в регіонах, де активне розмноження комарів. На території України (Київська та Полтавська області, м. Київ) протягом липня- серпня 2024 року зареєстровані випадки цього захворювання. Вірус був уперше виявлений у 1937 році в Уганді, в районі Західного Нілу, звідки й походить його назва.

Вірус Західного Нілу поширюється здебільшого через укуси інфікованих комарів роду Culex, які заражаються, коли живляться кров'ю інфікованих птахів. Птахи є головними носіями вірусу, і хоч вони часто не проявляють симптомів захворювання, вірус активно циркулює серед них. Зараження людини відбувається через укуси комарів, хоча є випадки передачі вірусу через переливання крові, трансплантацію органів, а також від матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Однак такі випадки трапляються рідко.

В останні десятиліття вірус Західного Нілу став глобальною загрозою, зокрема через зміну клімату та глобалізацію, що сприяє розширенню ареалу комарів-переносників.

Симптоми та перебіг захворювання

Після укусу інфікованим комаром інкубаційний період захворювання триває від 2 до 14 днів. Більшість людей, інфікованих вірусом Західного Нілу, не проявляють жодних симптомів (приблизно 80%). У близько 20% інфікованих розвивається гарячка Західного Нілу, яка характеризується:

• Гарячкою
  • Головним болем
  • Біль у м'язах та суглобах
  • Нудотою та блюванням
  • Збільшенням лімфатичних вузлів
  • Висипом

Профілактика

Основним методом профілактики є уникнення укусів комарів. До заходів профілактики належать:

• використання репелентів проти комарів;
  • носіння одягу, що максимально покриває тіло;
  • використання сіток протимоскітних для вікон;
  • усунення місць розмноження комарів (стоячі води).

Також ведуться роботи над створенням вакцини проти вірусу Західного Нілу, але наразі вона не є доступною для широкого використання.

Гарячка Західного Нілу — це серйозне інфекційне захворювання, яке може мати як легкий, так і важкий перебіг. Зважаючи на відсутність специфічного лікування та вакцини, основний акцент слід робити на профілактиці. У зв'язку з глобальним потеплінням та змінами клімату важливо бути в курсі актуальної інформації про поширення вірусу та дотримуватися заходів захисту.

Бережіть себе та рідних!

Управління безпечності харчових продуктів  та
ветеринарної медицини, державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства