Онлайн та СМС інформування Події міста на вашому пристрої

Попереджаємо про «липові» листки непрацездатності

Працівники відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області та спеціалісти з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності відділень - як на запит роботодавця, так і під час перевірок стану організації експертизи тимчасової непрацездатності - постійно проводять перевірки обґрунтованості видачі та правильності оформлення листків непрацездатності безпосередньо у закладах охорони здоров’я.

Нині широко розповсюджена торгівля фальшивими листками непрацездатності, тому почастішали випадки надання застрахованими особами листків непрацездатності, що мають ознаки фіктивності (виконані, як правило, на ксероксі, видані неіснуючими закладами охорони здоров’я тощо). Така ситуація призводить до неправомірного витрачання роботодавцями коштів Фонду соціального страхування України. Іноді відрізнити «липовий» листок від справжнього вкрай складно.

Оскільки рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності приймається комісією із соціального страхування підприємства, що створена відповідно до вимог постанови правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №13 «Про затвердження Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності», виявлення фальсифікатів є обов’язком саме цієї комісії. Основними завданнями комісій із соціального страхування на підприємствах та в установах є контроль за правильним призначенням, нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, розгляд підстав та правильності видачі листків непрацездатності тощо.

Спеціалісти відділу страхових виплат та матеріального забезпечення обласного управління проводять щоденну роботу по виявленню фальшивих листків непрацездатності. За допомогою програмного забезпечення ЄІАС проводиться моніторинг «дублів» (листків непрацездатності з однаковим номером та серією), потім по обох листках непрацездатності спеціалістами відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності проводиться перевірка закладів охорони здоров’я, про що складається довідка. Якщо доведено факт підробки листка непрацездатності, підприємство повинно повернути неправомірно виплачені кошти Фонду.

До речі, виявлення фальшивих листків непрацездатності на підприємстві може слугувати приводом для проведення позапланової перевірки з нарахуванням фінансових санкцій та притягненням до адміністративної відповідальності посадових осіб роботодавця.

При виявленні такого листка непрацездатності під час перевірок, виплачена сума матеріального забезпечення підлягає відшкодуванню разом із штрафними санкціями і збитки через це шахрайство несуть роботодавці.

За три місяці цього року на Київщині виявлено 19 фальшивих листків непрацездатності. Завдяки своєчасним діям тільки в одному випадку допущено виплату за підробкою. В результаті проведеної роботи кошти в сумі 244,62 грн., виплачені за цим «листком непрацездатності», повернуто на розрахунковий рахунок Ірпінського відділення управління.

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ

Опубліковано: 08 квітня 2019 року