Відновлення історичної пам’яті - головна умова становлення єдиної сильної нації

16 січня в м.Біла Церква, у кінотеатрі ім.О.Довженка, відбулася презентація фотолітописів та фільму, виданих за ініціативи та підтримки Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. Василя Стуса. 

«Сьогодні у Білій Церкві відбувається визначна подія, адже дякуючи організації «Меморіал» відновлюється правдива історія України. На жаль, дуже багато років наша держава була під гнітом тих чи інших сусідніх держав і через це не висвітлювалася наша реальна, правдива історія, про героїв розповідали як про зрадників. Тепер через ці причини у громадян є коливання й  різні думки, - наголосив під час заходу міський голова Геннадій Дикий. - У нації, яка не знає своєї історії – не має  впевненого майбутнього. Мені дуже приємно, що сьогодні у цьому великому залі переважна більшість  - молодь, яка завтра піде у  доросле життя, створюватиме нову історію, і разом з тим, розповідатиме своїм дітям правду про минуле. Не так давно почали говорити й про страшні цифри голодомору, які приховували від українців і всього світу. Ми повинні знати факти своєї історії й робити відповідні висновки. Тільки усвідомлена нація може бути сильною, щасливою й успішною. А для цього й потрібно піднімати архіви, видавати фільми, книжки й розповідати як було насправді. Саме це робить організація, що сьогодні презентуватиме свою роботу. Я впевнений, що всі присутні тут й переважна більшість наших громадян не байдужа до своєї історії, своєї країни».

Міський голова також зауважив, що створюючи фотолітопис про події УПА, науковцям потрапило фото невідомого бійця. Коли видання потрапило до Білої Церкви, з’ясувалося, що то є наш славетний земляк -  Теодор Дячун, ветеран УПА, керівник Білоцерківської станиці братства ОУН-УПА ім. Василя Якуб'яка Київського крайового братства ОУН-УПА, комбатант Української Повстанської Армії, Почесний громадянин Білої Церкви.

Не зважаючи на свій поважний вік, Теодор Дячун був присутній на  заході. Міський голова висловив слова вдячності за його життєву позицію, в якій на першому місці завжди була Україна, за його, навіть зараз,  активну громадську діяльність, виховну роботу з учнями. 

Теодор Дячун звернувся до присутніх із закликом пам’ятати свою історію  та робити все можливе, аби  у ній не повторювалися трагічні сторінки, адже сам був учасником і свідком таких подій. 
    
Ветерану УПА  міським головою було вручено книги про Білу Церкву та подарунки, а представниками організації «Меморіал» - те видання фотолітопису, де є його світлина. 

У ході заходу заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім.В. Стуса Богдан Моркляк розповів про ідею створення саме фотолітописів, адже у сучасному житті молодь більше сприймає інформацію через ілюстрації і не завжди буде читати тексти. Це такий формат, коли історія доноситиметься до читача не через сухий статистичний зміст, а через живі емоції.
Він також зупинився на нових підходах щодо формування підручників з історії України та наголосив: «Всі  книги, фотолітописи, які ми сьогодні привезли до Білої Церкви  - будуть передані у Центральну бібліотеку міста. Уже завтра білоцерківці зможуть  погортати їх сторінки. Ми роботу продовжуватимемо й надалі.  Запрошуємо всіх до співпраці». 

Заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім.В. Стуса  Юрій Баланюк розповів про роботу над фільмом «За Україну, за її волю! (миттєвості української історії)». Фільм створений із реальних відеозйомок, висвітлює події 1917–1921років. Відмітив, що й у ті роки український народ прагнув єднання, своєї незалежної державності, але внутрішній розкол не дав досягнути мети. Схожі події відбуваються й сьогодні, тому ми, обов’язково,  повинні зробити висновки з минулого.  

Отож,  наводимо коротку інформацію про презентовані видання:

1. Фотолітопис «За Україну, за її волю, за честь і волю, за народ!», присвячений 100-річчю Української національної революції 1917-1921 рр. («For Ukraine, for its Destiny, for Honour and Freedom, for the People»). (Українська, English).

Присвячений сторіччю Української національної революції 1917-1921 років і є єдиним у своєму роді, справжнім викладом історичних подій першої української революції. Винятковість даного видання полягає у тому, що саме в ньому подано до широкого загалу колекцію унікальних архівних фотографій 100-річної давнини, які описують усі події, що відбувались на теренах України, а також визначних осіб, які були учасниками цих подій. На сторінках фотолітопису зображена діяльність Української Центральної Ради, спроби до здобуття незалежності України, здійснені гетьманом Павлом Скоропадським, озброєні напади та конфлікти, з якими Україна стикалась в той час, Західноукраїнська Народна Республіка та один з найвизначніших здобутків – проголошення Соборності українських земель. Фотолітопис складається з наступних частин: Передмова Степана Кубіва «Століття свободи й незламності» Книга перша. «Українська Народна Республіка. Доба Центральної Ради (1917-1918)» Книга друга. «Українська держава гетьмана Павла Скоропадського» Книга третя. «Українська Народна Республіка. Директорія (1918-1921)» Книга четверта. «Західноукраїнська Народна Республіка» Книга п’ята. «Український повстанський рух (1917-1921)» Книга шоста. «Українське військо в боротьбі за державність (1917-1921)» Книга сьома. «Українська політична еміграція» Книга восьма. «Постаті української національної революції» Сто перемог України (1917-2017).

2. Книгу «Уряди України: на шляху відновлення та утвердження державності» (Українська, English).
Фотолітопис присвячений 100-річчю утворення першого українського уряду. Видання містить як архівні фотографії членів Генерального Секретаріату Української Центральної Ради, так і фотографії членів сучасного Уряду України.

3. Фотолітопис «Біловезька угода. 8 грудня 1991 року. Точка неповернення» (Українська, English). 
Приурочений 25-річчю Біловезької угоди – угоди, яка стала точкою відліку нової епохи. Це видання є унікальним в своєму роді, оскільки воно відображає історію розпаду Радянського Союзу не у звичній – текстовій формі, а демонструє її реальними зображеннями тих подій, які передували краху СРСР. На сторінках фотолітопису зафіксовані події, які сколихнули усі колишні радянські Республіки – Естонію, Литву, Латвію, Вірменію, Грузію, Азербайджан, Росію, Україну, Білорусь, Молдову, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан.
Варто також зазначити, що окремі фотолітописи оснащені модулем з відео, в якому перший Президент незалежної України та один з підписантів Біловезької угоди – Леонід Кравчук надає свій коментар щодо подій, які передували її підписанню. 
Фотолітопис видано двома мовами – українською та англійською, для того, щоб справжня історія України була доступною для усіх, незалежно від країни походження.

4. Фотолітопис «Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених». (Українська).
Книга-фотолітопис ''Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених'' містить світлини, які ілюструють ключові моменти 25-літньої історії незалежності нашої держави. Ця книга вмістила в себе спогади про 25 років незалежності нашої держави. Спогади про те, як крок за кроком долала Україна дороги миру і війни. Одна світлина твориться в середньому за секунду-дві. Цих секунд за 25 років було аж понад 789 мільйонів. 

5. Фотолітопис «Українська Повстанська Армія 1942–1954».  (Українська).
До 75-ліття створення УПА. Фотоальбом, присвячений історії Української Повстанської Армії. 
У фотолітописі «Українська Повстанська Армія 1942-1954» опубліковано максимальний комплекс фотоматеріалів, що стосуються українського визвольного руху 1920-1950 років. Цей проект об'єднав досвід більш як півстолітніх досліджень на тему УПА. Узагальнивши та підсумувавши історичні праці та джерела, автори, за допомогою фотоматеріалів, представили цілісне бачення і масштаб Українського визвольного руху.
Фотолітопис складається з дев'яти розділів. Передмову до видання написав сотенний УПА Мирослав Симчич «Кривоніс», а післямову - голова Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» Степан Кубів. Книга висвітлює передумови та основні етапи діяльності ОУН і УПА, боротьбу проти нацистських та комуністичних окупантів. Окремо в ній представлено героїчну роль жіноцтва у визвольній боротьбі, повстанський побут та символіку УПА. На особливу увагу заслуговують розділи, присвячені визначним постатям та ветеранам визвольного руху.

6. Фотолітопис «Майдан : революція гідності» («Maidan: The revolution of dignity») . (Українська, English).

Зафіксовано події Революції гідності, що відбулися  на центральній площі Києва - Майдані Незалежності та прилеглих вулицях у листопаді 2013 року – лютому 2014 року в Україні, з метою показати усьому світу героїчну боротьбу українського народу за свою свободу, гідність та незалежність. Фотолітопис складається з трьох частин, які відображають: початок Революції гідності, події під час боротьби на Майдані та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. 

7. «Читанка» - перший шкільний підручник, укладений живою народною українською мовою (підготований до друку в грудні 1836 року, виданий у 1850 та 1853 роках). Пізніше назва «читанка» стала популярною в Україні, під її впливом навіть підручники для старших класів і гімназій аж до початку ХХ ст. називались читанками. Маркіян Шашкевич – творець нової української літератури і українського національного відродження в Галичині. Ідейна і творча спадщина М.Шашкевича стала скарбом для українського просвітництва. Автори ідеї та керівники проекту: Степан Кубів, Олександр Святоцький, Ярема Гоян, Микола та Руслан Стефанчуки. Проілюстровано книгу малюнками академіка Василя Касіяна. Видання здійснено за підтримки Мистецького фонду імені короля Данила, Національної світлинотеки «Українська мить» та Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса.

8.Збірник матеріалів Міжнародної конференції «Штучні голоди в Україні ХХ століття» - 16 травня 2018 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася міжнародна конференція «Штучні голоди в Україні ХХ століття». Подія об’єднала довкола себе істориків, дослідників голодоморів, громадських діячів, представників влади, керівників музеїв, студентів, викладачів та усіх, хто прагне відновити історичну справедливість.

Фільм «За Україну, за її волю! (миттєвості української історії)»

Хронікально-документальний фільм «За Україну, за її волю! (миттєвості української історії)» відомого українського кінорежисера–документаліста Сергія Буковського, через відреставровані унікальні хроніки висвітлює найважливіші подій Української революції 1917–1921. Присутні мали можливість проглянути  фільм на екрані кінотеатру. Тизер фільму за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Umg9ztQDKsk

У заході взяли участь секретар міської ради Вадим Кошель, заступник міського голови Катерина Литвиненко, представники громадськості, молодь міста. 
 

Відновлення історичної пам’яті - головна умова становлення єдиної сильної нації


Опубліковано: 16 січня 2019 року
Поділитися