Роз’яснення щодо державного регулювання цін на ліки, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів

17 серпня 2017 року
Поділитися

1 липня 2017 року набула чинності постанова КМУ від 16 березня 2017 р. №180 «Про внесеhttp://www.kmu.gov.ua/img/1x1.gifння змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою у новій редакції було затверджено «Національний перелік основних лікарських засобів».

 

До переліку включили якісні та безпечні лікарські засоби з доведеною ефективністю, необхідні для забезпечення першочергових потреб медичної допомоги населенню в закладах охорони здоров'я для лікування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

 

Дія зазначеної постанови стосується державних закупівель лікарських засобів, що здійснюються на всіх рівнях закладами та установами охорони здоров'я, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, іншими центральними органами виконавчої влади, які здійснюють закупівлі за бюджетні кошти.

 

Постанова не поширюється на випадки, у яких не здійснюється витрачання бюджетних коштів на сферу роздрібної реалізації лікарських засобів через аптеки, коли купівля препаратів здійснюється за кошти громадян. Таким чином, лікарі не обмежені Національним переліком під час виписування рецептів своїм пацієнтам.

 

Виняток становить відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування, що здійснюється безоплатно та на пільгових умовах відповідно до постанови КМУ від 17.08.1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» (поширюється тільки на лікарські засоби, включені до Національного переліку).

 

З огляду на вступ Постанови в силу Державні закупівлі, що здійснюються закладами та установами охорони здоров'я, які повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, повинні проводитися відповідно до нового Національного переліку.

 

Постановою також встановлено, що після задоволення 100% потреби в лікарських засобах, включених до Національного переліку, замовниками зможуть закуповуватися лікарські засоби, що не включені до нього. При цьому перевага повинна буде надаватися препаратам, включеним у галузеві стандарти у сфері охорони здоров'я. Тобто покриття потреб закладів охорони здоров'я у препаратах, що не увійшли до Національного переліку, буде здійснюватися за самостійним рішенням замовників

 

Були внесені зміни до постанови КМУ від 17 серпня 1998 р. №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань». Згідно яких, безкоштовні та пільгові рецепти можуть виписуватися виключно на лікарські засоби, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів. Якщо лікарський засіб відсутній в переліку, то лікуючий лікар повинен запропонувати інший лікарський засіб відповідного класу, або розглянути можливість зміни схеми лікування.

 

Щоправда, у випадках, коли пацієнт вживає ліки, що йому підходять, лікар й далі матиме можливість їх призначати, а громадянин – за власні кошти купувати в аптеці. Єдина умова – препарати мають бути зареєстровані в Україні і входити до оновленого Національного переліку.

 

Щоб надати можливість замовникам завершити всі тендерні процедури, Уряд України ухвалив 4 липня 2017 року постанову КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року №333», якою передбачається таке:

- Перенесення на 1 вересня 2017 року дати, з якої заклади й установи охорони здоров’я, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, повинні розпочати здійснювати державні закупівлі зареєстрованих в Україні лікарських засобів, включених до Національного переліку.

- Відстрочка до 1 січня 2018 року введення в дію положення стосовно зобов’язання замовників першочергово задовольняти в повному обсязі потребу в зареєстрованих лікарських засобах, включених до Національного переліку.

- Процедури закупівлі лікарських засобів, зареєстрованих в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, що розпочаті замовниками до 1 вересня 2017 року, завершуються відповідно до порядку та вимог, що діяли до цієї дати. Тобто в цей період зможуть закуповуватися будь-які зареєстровані в Україні препарати.

 

З 1 січня 2018 р. пацієнти, які проходять лікування в стаціонарних умовах, повинні повністю забезпечуватися життєво необхідними препаратами, що включені до Національного переліку. Контроль за дотриманням такої вимоги буде покладено на керівників закладів і установ охорони здоров’я.

 

Наразі зараз Міністерство охорони здоров’я України працює над питаннями, що стосуються забезпечення хворих на орфанні (рідкісні) захворювання. Оскільки список препаратів для лікування цих недуг також потребує перегляду.

 

Читайте також: Роз'яснення: https://goo.gl/LEpP5o

Читайте також: Відповіді на запитання про оновлений Нацперелік:  https://goo.gl/n16fhJ

Начальник управління охорони здоров'я Яблонський Д.І.