Обласний інвестиційний форум: Біла Церква має потенціал та готова працювати у напрямку залучення інвестицій

05 грудня у Білій Церкві відбувся форум на тему: «Київщина інвестиційна 2018: конкуренція за інвестиційні ресурси», організований Київською обласною державною адміністрацією спільно з Білоцерківською міською радою та КП БМР «Агенція стратегічного розвитку».

У рамках форуму відбулася прес-конференція за участю заступника Міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції України Віктора Довганя, заступника голови Київської обласної державної адміністрації В’ячеслава Кучера, міського голови Геннадія Дикого. Під час прес-конференції було зосереджено увагу навколо Національної транспортної стратегії до 2030 року, інфраструктурних проектах Київської області та Білої Церкви зокрема.

Заступник Міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції України Віктор Довгань наголосив, що в травні цього року Урядом було затверджено Національну транспортну стратегію до 2030 року. Протягом першого періоду реалізації стратегії, 2019-2021 роки, триватиме обговорення щодо пріоритетності проектів для держави на цей період і які з них будуть фінансуватися. Зокрема для Київщини це початок будівництва великої кільцевої дороги навколо Києва, сполучення Житомирської та Одеської трас, винос транзитного трафіку м.Київ тощо.

Заступник міністра відмітив, що для цього вже розроблено техніко-економічне обґрунтування, підписано меморандум з інвестором із Франції, проект є концесійним та не передбачає залучення коштів з місцевого бюджету.  Щодо Білої Церкви, то орієнтовно до кінця 2019 року передбачається завершення реконструкції траси Київ – Біла Церква, триватиме робота над низкою інших проектів. У цілому в поточному році з державного бюджету для Київської області було виділено понад 500 млн грн.

Заступник голови Київської обласної державної адміністрації В’ячеслав Кучер наголосив, що пріоритетом для обласної влади є будівництво великої кільцевої дороги, яка матиме загальнодержавне значення. Зазначив, що це питання є дуже важливим, адже це дасть поштовх для розвитку придорожньої інфраструктури, відкриє нові можливості для залучення інвесторів, від діяльності яких, у свою чергу, залежить питання соціального захисту населення, забезпечення належної якості життя всіх верств населення, що є в тому числі одним із пріоритетів діяльності обласної влади. Висловив переконання, що Київщина має цей потенціал, і він буде успішно реалізований.

Міський голова Геннадій Дикий висловив вдячність керівництву КП «БВАК», депутатам Білоцерківської міської ради, виконавчому комітету міської ради за проведену роботу, що привернуло належну увагу представників влади різного рівня.  Відмітив, що зараз відбувається підготовка техніко-економічного обґрунтування даних проектів. Це важливо, оскільки йде боротьба за інвестора як між містами, так і між країнами.

«Розвиток інфраструктури, у свою чергу, дасть змогу привабити інвестора. Дороги, комунікації, аеропорти, залізниці – все це створить можливості для того, аби залучати інвестиції, аби Україна постачала на зовнішні ринки не сировинну продукцію, а продукцію з високою доданою вартістю, аби ми стали дійсно європейською країною. Біла Церква як найбільше місто на Київщині не стоїть осторонь вирішення цих питань. У Білій Церкві розроблено інвестиційний паспорт міста, функціонує Інвестиційний портал; міською радою прийнято Програму підтримки малого та середнього бізнесу, який дає левову частину до бюджету міста. Згідно зі Стратегією Білої Церкви на період до 2025 року, запуск у роботу КП «БВАК» зробив би можливим створення 2-2,5 тис. робочих місць, що сприяло б розвитку Білої Церкви. Ми готові працювати, адже бізнес, робочі місця, надходження до міського бюджету – це те, з чого починається наша країна», - наголосив міський голова Геннадій Дикий.

Під час прес-конференції були поставлені питання стосовно механізмів залучення інвестицій у місто; можливостей поєднання розвитку Білоцерківського аеродрому та аеродрому у м.Узин; використання Білоцерківського аеродрому в питаннях забезпечення обороноздатності країни тощо.

У заході взяли участь: депутати Білоцерківської міської ради Андрій Король, Володимир Бабенко, Юрій Петрик, представники громадськості, журналісти.

Відкриваючи форум «Київщина інвестиційна 2018: конкуренція за інвестиційні ресурси», заступник міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції України Віктор Довгань прокоментував позицію профільного міністерства щодо проекту реалізації створення міжнародного аеропорту в Білій Церкві, а також про результати пре-ТЕО (попереднього техніко-економічного обґрунтування), проведеного європейськими фахівцями у рамках програми AASISTS з технічної допомоги ЄС для України в частині реалізації Угоди про Асоціацію та Національної транспортної стратегії 2030.

Зокрема наголосив, що нині розробляється план інфраструктурних проектів на період 2019-2021 року, до якого включено проект із розвитку Білоцерківського аеродрому, для реконструкції якого, за техніко-економічним обґрунтуванням європейських фахівців, потрібно залучити  59 млн євро інвестицій.

Заступник Міністра інфраструктури України також зупинився на питаннях розвитку аеропорту в Білій Церкві, відмітив, що проект із розвитку Білоцерківського аеродрому включено до плану інфраструктурних проектів на період 2019-2021 року, який нині  розробляється Урядом.

Віктор Довгань зауважив, що наше місто є чи не єдиним центром в Україні, яке прагне відновити роботу аеродрому. І в цьому велика заслуга міської влади та безпосередньо керівництва підприємства, наявні злагоджені дії влади на різних рівнях. Крім того, зазначив, що для успішної реалізації проекту необхідне створення відповідної інфраструктури, вирішення низки важливих питань, серед яких – створення митного посту, розробка державного інвест-проекту, організація безпеки руху тощо. Також доцільною є розробка техніко-економічного обґрунтування на відновлення злітно-посадкової смуги, будівництво терміналу, створення можливостей для здійснення вантажних перевезень та обґрунтування того, які кошти будуть вкладатися в рамках державно-приватного партнерства, а які – з боку місцевої влади та бізнесу. Також було наведено приклади впровадження моделей державно-приватного партнерства, які реалізуються в інших містах.

Заступник голови Київської обласної державної адміністрації В’ячеслав Кучер під час форуму висловив сподівання, що Міністерство інфраструктури України, представники Кабінету Міністрів України і в подальшому підтримуватимуть Київську область в усіх її починаннях, адже Київщина – унікальний регіон, зокрема тим, що не має обласного центру. Тим не менше, це один із найпривабливіших регіонів в Україні, адже саме через Київську область пролягають всі шляхи до столиці. Також від імені голови Київської обласної державної адміністрації висловив вдячність за підтримку влади у будівництві великої кільцевої дороги, адже її спорудження надасть багато можливостей для економічного розвитку Київської області. Зокрема це створення нових робочих місць, розвиток благоустрою, реалізація економічного потенціалу, соціальний розвиток, впровадження нових проектів і т.д. Також сказав слова вдячності міському голові м.Біла Церква Геннадію Дикому за ініціативу у проведенні даних форумів, на яких піднімаються важливі для життя області питання. Учасникам форуму побажав плідної роботи.

Міський голова Геннадій Дикий, вітаючи присутніх, наголосив, що питання інвестицій, створення робочих місць, розвитку міста, інфраструктури є взаємопов’язаними. Біла Церква є найбільшим містом на Київщині, і близько 40 років існує ідея зробити Білу Церкву центром Київської області. Відмітив важливість будівництва нових та реконструкції існуючих доріг, адже від цього напряму залежить розбудова інфраструктури, підприємництва, створенню нових робочих місць. Тому перше, що потрібно зробити, - розбудовувати інфраструктуру, комунікації (газопостачання, водопостачання та водовідведення, електроспоживання тощо), вирішувати питання надання земельних ділянок для інвесторів, дбати про залучення інвесторів на державному рівні, створюючи пільгове кредитування підприємництва, - тобто робити усе можливе що сприяє розвитку бізнесу.

Геннадій Дикий зазначив, що депутатами Білоцерківської міської ради практично одностайно було прийнято Програму з відшкодування процентних ставок для малого та середнього підприємництва у м.Біла Церва в рамках співробітництва з Німецько-Українським Фондом. Ця програма дозволить відшкодувати частину відсоткової ставки тим підприємцям, які взяли кредити на розвиток бізнесу (такі підприємці визначатимуться Німецько-Українським Фондом). Міський голова також наголосив, що за 8 місяців поточного року в Білій Церкві було створено 1800 робочих місць. Також відмітив, що Біла Церква посіла 5 місце в Рейтингу прозорості інвестиційного сектору антикорупційної організації «Трансперенсі Інтернешнл» України - після таких міст, як Івано-Франківськ, Київ, Вінниця та Львів. Тож наше місто відкрите та готове до співпраці з інвесторами.

У рамках форуму було проведено три тематичні панелі. Спікери першої панелі зосередили увагу на темі практичних аспектів управління інвестиційною привабливістю міст та регіонів; під час другої панелі було розглянуто досвід діяльності різних Інституцій з обслуговування інвесторів, а третя панель стосувалася можливостей та перепон на шляху реалізації інвестиційних проектів у регіонах.

Під час проведення першої панелі директор Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви Олександр Прилуцький зупинився на практиках розвитку інвестиційного потенціалу Білої Церкви. Присутнім було презентовано географічний, промисловий, економічний потенціал Білої Церкви, представлене бачення розвитку важливих для міста інвестиційно привабливих об’єктів, серед яких – аеропорт у Білій Церкві; наголошено на важливості створення бізнес-інкубаторів та бізнес-акселераторів, що сприятиме зростанню бізнесу, розбудові технологічних та індустріальних парків; акцентовано увагу на важливості людського потенціалу, створення шкіл бізнесу, функціонування офісів підтримки інвесторів, розвиток дуальної освіти, розробка та впровадження стартапів тощо. Спікер наголосив, що важливим є як залучення зовнішніх інвесторів, так і заохочення до вкладання капіталу власних інвесторів – це в кілька разів є вигіднішим для міста.

Представник Незалежного рейтингового Агентства ІВІ Дмитро Задесенець презентував результати рейтингування Білої Церкви та їхню роль у визначенні кредитоспроможності та інвестиційної привабливості  нашого міста. Зокрема наголосив, що за результатами незалежної оцінки, Біла Церква отримала кредитний рейтинг «uaBBB+» і рейтинг інвестиційної привабливості «invA-». Це означає, що наше місто є досить кредитоспроможним та інвестиційно привабливим. Також зупинився на кількісних та якісних показниках розвитку міста.

Радник міністра Міністерства Інвестицій і Розвитку Республіки Польща Кшиштоф Сівек розповів про інструменти формування сприятливого бізнес-середовища, поділився досвідом впровадження механізмів задля розвитку підприємництва, здійснення патентування нових винаходів, зупинився на питаннях залучення інвесторів на прикладі Польщі та інших країн Євросоюзу, наголосивши, що головними принципами для них є забезпечення свободи пересування та свободи бізнесу.

Інспектор Ради бізнес-омбудсмена Олег Крикавський зупинився на питанні розвитку інституцій із захисту інтересів бізнесу. Спікер наголосив, що Рада бізнес-омбудсмена представляє та захищає інтереси бізнесу в державних органах, покликана забезпечити прозоре ведення бізнесу в Україні. Установа у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства та Меморандумом про взаєморозуміння щодо підтримання української антикорупційної ініціативи від 12 травня 2014 р.

Під час другої панелі менеджер по роботі з регіонами UkraineInvest Віталій Стасюк зосередив увагу на форматах співпраці компанії, яку він представляє, з регіонами та містами, навів низку успішних проектів, які вдалося втілити завдяки такій співпраці. Наголосив, що в Білій Церкві є можливості для залучення інвесторів, зокрема завдяки наявності низки потужних підприємств, кадрового потенціалу, функціонуванню індустріальних парків тощо. Також відмітив, що для залучення нових інвесторів важливим є питання налагодження комунікацій, правильне оформлення необхідної документації, ведення діалогу із владою на різних рівнях тощо.

Ольга Бабій, голова наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Титан"», голова постійної комісії з питань бюджету та фінансів Київської обласної ради зупинилася на організації співпраці з інвесторами на рівні регіонів. Також наголосила, що основними питаннями, які потрібно вирішити для залучення інвесторів, є: наявність вільних земельних ділянок, бажання залучити інвесторів та бажання створити для цього належну інфраструктуру. Також ознайомила з низкою заходів та проектів, які впроваджуватиме ТОВ «Білоцерківвода» у напрямку розвитку підприємництва, створення комфортних умов для роботи підприємців у нашому місті.

Представник департаменту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Андрій Мельник зосередив увагу на значенні індустріальних та технологічних парків – у питанні залучення інвестицій, наголосивши, що вони їх створення є своєрідним «домашнім завданням» для міста. Також зупинився на шляхах розвитку індустріальних парків, джерелах фінансової підтримки тощо. Зазначив, що до реєстру індустріальних парків України нині включено 36 парків, серед яких 9 – у цьому році. На Київщині функціонує 6 індустріальних парків, включених до реєстру, і це дає можливість залучати для їх розвитку бюджетні кошти. Крім того, експерт навів приклади функціонування індустріальних парків на території України, окреслив перспективи розвитку аеропорту у Білій Церкві та низку питань, які потрібно вирішити як на місцевому, так і на загальнодержавному та міжнародному рівнях.

Директор індустріального парку «Біла Церква» Володимир Хмурич зупинився на питанні пошуку та налагодження комунікацій з інвесторами, яке є важливим, адже щороку Білу Церкву відвідує близько 50 нових компаній, кожна з яких, завдяки правильно підібраним інструментам та методам, може стати інвестором. Іноземні інвестори розглядають Україну як можливість, і для їх залучення потрібно створювати відповідні умови, які б відповідали їхньому менталітету, культурі, особливостям ведення бізнесу тощо. Також наголосив на важливості розбудови індустріальних парків та розвитку інфраструктури, адже не виключено, що в майбутньому міста матимуть більше значення, ніж країни.

Під час третьої панелі учасники форуму зосередили увагу на можливостях та перешкодах у реалізації інвестиційних проектів у регіонах. Зокрема партнер компанії Horizon Capital Костянтин Магалецький зупинився на перспективних напрямах інвестування в Україну; маркетинг-директор компанії «Маревен Фуд Україна» Валентин Кравченко презентував Білу Церкву як інвестиційно привабливу територію для розвитку харчової галузі. Директор Команди підтримки реформ Міністерства інфраструктури України Олександра Клітіна ознайомила із результатами пре-ТЕО (попереднього техніко-економічного обґрунтування) проекту аеропорту в Білій Церкві, а директор КП БМР «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс» Сергій Кандауров та піар-директор компанії ZAMMLER Лариса Мельничук зосередили увагу на можливих форматах співпраці з інвестором у напрямку розвитку авіаційної галузі. Цікавими та змістовними були також презентації директора з маркетингу ПрАТ «Росава» Олени Мегедь на тему важливості ресурсного потенціалу для хімічної промисловості та заступника директора ТОВ «Завод пакувального обладнання «Термо-Пак» Антоніни Куроченко стосовно досвіду та передумов залучення капіталу в український бізнес.

Під час форму та після його завершення форуму учасники мали змогу поставити спікерам низку запитань, на які отримали відповіді.

У заході взяли участь: депутати Білоцерківської міської ради, заступник міського голови Інна Новогребельська, приватні підприємці, представники іноземних делегацій, громадськість, журналісти та ін.

Обласний інвестиційний форум: Біла Церква має потенціал та готова працювати у напрямку залучення інвестицій


Опубліковано: 06 грудня 2018 року
Поділитися