День Гідності та Свободи і Біла Церква

Україна в новітню добу (1990-2014) пережила три революції, які вплинули на життя нашої країни. Перша революція – студентське голодування, або “Революція на граніті” з 2 по 17 жовтня 1990 року, що стала каталізатором відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року.

 

В “Революції на граніті” брали участь молоді люди, які були пов’язані з Білою Церквою, зокрема В’ячеслав Кириленко, який на той період був студентом філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та студент Київської сільськогосподарської академії Олег Савицький.

 

На наш погляд дві події, які кардинально вплинули на події в Україні, не давши перетворити Україну на сателіта Російської Федерації – Помаранчева революція 2004 року, Євромайдан та Революція Гідності (листопад 2013 – лютий 2014 року).

 

Помаранчева революція була реакцією українців на спробу фальсифікації президентських виборів 2004 року і перетворення України  на подобу Російської Федерації та інших пострадянських республік. Але громадянська позиція більшості українців не дала Україні перетворитися на авторитарну країну.

 

22 листопада - початок Помаранчевої революції. На Майдані Незалежності в Києві почались акції протесту проти фальсифікації виборів. Біла Церква мала свій майдан. На наш погляд, вирішальну роль у Помаранчевій революції відіграв Майдан та Верховний суд України, який 4 грудня 2004 р. скасував другий тур виборів, які відбулися із численними системними порушеннями. 26 грудня 2004 р. відбулося повторне голосування  в межах виборів Президента України. Ним став Віктор Ющенко, який здобув 51,9 відсотків голосів, в Білій Церкві він здобув 73 відсотки голосів.

 

Рівно через дев’ять років відбулася третя революція в Україні, спочатку це був Євромайдан, який з 1 грудня 2013 року після побиття студентів переріс в Революцію Гідності. Основна причина Євромайдану відмова тодішніх керманичів на чолі з Януковичем від євроінтеграції.

 

21 листопада 2013 року Кабінет Міністрів України на чолі з Миколою Азаровим видав розпорядження про призупинення процесу підготовки укладання Угоди про асоціацію України з Європейським союзом, її під підписання мало відбутися 28 листопада 2013 року. Але тодішні керманичі спробували розвернути Україну в бік Російської федерації та колишніх республік СРСР, але активна позиція українців не дозволила перетворити Україну на сателіт Російської федерації.

 

Підсумком Євромайдану та Революції Гідності була втеча Президента Віктора Януковича та ряду урядовців до Російської Федерації й російська  агресія проти України.

 

У 2005 році Президент України Віктор Ющенко видав Указ про встановлення свята “День Свободи 22 листопада, але в 2011 році  Президент України Віктор Янукович своїм Указом відмінив 22 листопада День Свободи,  оголосивши 22 січня Днем Соборності і свободи.

 

13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко своїм Указом оголосив 21 листопада днем Гідності і Свободи.

 

Захищаючи цілісність України та її цивілізаційний вибір загинуло 104 військовослужбовців 72-ї окремої механізованої бригади. Пам’ять про 37 воїнів-білоцерківців, представників 72-ї окремої механізованої бригади, нацгвардійців, добровольців вшановано на Алеї Героїв. Дванадцяти загиблим присвоєно звання “Почесний громадянин Білої Церкви”.


Анатолій Бондар, працівник відділу інформаційно-краєзнавчої роботи Білоцерківської ЦБС


Опубліковано: 21 листопада 2017 року
Поділитися