Біла Церква в числі Смарт Сіті України: працює відкрито та запроваджує прозорість

05 грудня 2018 року
Поділитися

05 грудня в м.Біла Церква відбулося тренінгове заняття на тему: «Комунальне майно як цінний ресурс громади», яке було організовано ГО «Центр Експертизи Політики» в рамках  проекту «Комунальне майно  Київщини – виклики сьогодення». На тренінг було запрошено представників десяти міських, сільських, селищних рад  та ОТГ Київської області, яким було презентовано основні аспекти  функціонування порталу «Прозоро. Продажі» та алгоритм дій в умовах запровадження нового законодавства про малу приватизацію.

Відкриваючи захід  в.о. керівника ГО «Центр Експертизи Політики»  Григорій Іванченко зазначив, що дана організація реалізовує такі тренінги  за підтримки   та  в рамках  проекту Інституту висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Метою заходу є ознайомити представників органів місцевого самоврядування із системою «Прозоро.Продажі», роз’яснити наскільки вона є важливою на шляху подолання корупційних складових, спрощення ведення процедур продажів, оренди коммайна та презентувати інструментарії, які  має система. Не менш важливим питанням є створення реєстру комунального майна, такий реєстр відкрито надаватиме інформацію для громади та спростить роботу органам місцевого самоврядування, а як саме і за допомогою чого й покликаний роз’яснити тренінг.

Григорій Іванченко наголосив, що м.Біла Церква займає досить високі показники щодо запровадження та використання  сервісів, які забезпечують прозорість діяльності міської влади і вже може багато в чому поділитися досвідом. Зокрема, місто одним з перших  серед органів місцевого самоврядування почало працювати в «Прозоро. Продажі», комунікуючи з громадою та бізнесом. Григорій Іванченко акцентував увагу, що з Білою Церквою легко працювати у цьому напрямку, оскільки влада міста відкрита до пропозицій та інтенсивно запроваджує сучасні он-лайн майданчики для прозорості.

В роботі тренінгу взяв участь міський голова Геннадій Дикий, який зауважив, що міська влада  Білої Церкви прийняла рішення вести свою діяльність максимально відкрито і прозоро, тому активно впроваджує всі сервіси, використовує можливі сучасні он-лайн платформи та системи, аби надати можливість громаді отримати якомога  більше інформації. Міський голова подякував розробникам цих сервісів та відмітив їх важливість для роботи будь-якої влади: «Працюючи в таких прекрасних системах як «Прозоро. Продажі», «Прозоро. Закупівлі», надаючи доступні для громади дані про користування комунальним майном, наповнення та витрати міського бюджету ми не тільки отримаємо довіру від неї, а й показуємо підприємцям, куди йдуть кошти їхніх податків, а потенційним інвесторам те,  що готові працювати чесно й відкрито, аби розвивати рідне місто».

Глибоко з питанням що ж таке «Прозоро.Продажі» і що отримають міста від використання цієї платформи розповів менеджер по роботі з органами місцевого самоврядування  «Prozorro sale» Олексій Мовчан.

Доповідач наголосив, що це система продажу державного та комунального майна за конкурентних обставин, це сприяє отриманню найвищої, ринкової  ціни і, відповідно – більшої суми коштів до міського бюджету. За допомогою сервісу також на конкурентних основах можна здавати коммайно в оренду, прозоро,  відкрито  та законно проводити торги та конкурси, виставляти на приватизацію об’єкти, продавати земельні ділянки, місця для рекламних площ, металобрухт тощо.  Навіть є можливість продавати права на сезонну або виїзну торгівлю, тимчасове встановлення МАФів, право на видобуток корисних копалин та ін. Кожна громада визначає, яке майно вона може виставити на аукціон.

Майданчики  «Прозоро.Продажі» є зручними й для покупців, оскільки забезпечують здорову конкуренцію. До речі,  тренінги та навчання щодо користування цією платформою будуть проведені й для представників бізнесу, аби вони у повній мірі мали можливість нею користуватися.

Присутні зупинилися на питаннях співпраці із профільним міністерством,  дотримання законодавства у цій сфері, згідно з яким дана платформа стала обов’язковим інструментом продажу коммайна по всій державі. 

Ефективність функціонування «Прозоро. Продажі» вже можуть оцінити близько 30 міст, які долучилися до неї. Системою вже реалізовано активів більш як на 11 млрд грн, у ній зареєстровано понад 9 тис. учасників. Присутніх познайомили й з успішними практиками , які мають українські міста.

Учасників тренінгу також ознайомили з механізмами продажу комунального майна, основними аспектами та алгоритмом дій згідно із законом про малу приватизацію.

Олексій Мовчан поінформував, що проведено більш як 500 успішних аукціонів з продажу комунального майна та отримано більше 459 млн грн доходів до бюджетів усіх рівнів. Показовим є те, що є такі випадки, коли вартість майна зростала у сім разів від стартової ціни, що 100% є дуже вигідним для міських бюджетів. У середньому, за статистикою системи, вартість при приватизації коммайна зростає на 64%.

Присутнім розповіли, які кроки потрібно зробити міській владі, щоб  почати працювати  в системі, як зареєструватися та як відбуваються етапи аукціонів.

Не менш важливим питанням, що було опрацьовано під час заходу –це запровадження Єдиного всеукраїнського реєстру комунального майна.  

Менеджер по роботі з органами місцевого самоврядування  «Prozorro sale» Олексій Мовчан наголосив, що громада має знати, що знаходиться у неї у власності, як можна використовувати такі об’єкти (брати в оренду, купувати), тобто мати безкоштовний доступ до інформації про майно, а влада - вивчати попит та пропонувати бізнесу можливості використання майна. Для максимальної зручності всіх сторін й розробляється єдина база даних. Для цього органи місцевого самоврядування мають заповнити дані про майно, яке перебуває у них у власності, передати ГО «Центр Експертизи Політики», які зведуть   дані в єдину базу. Доступ до реєстру буде забезпечено як через пошукові системи, так і через офіційні сайти ОМС.

Присутнім було презентовано шаблон, як виглядає реєстр, показано, які дані мають бути внесені до нього (власник, адреса, площа, різні характеристики) та ін.

До речі, під час заходу Геннадій Дикий та Григорій Іванченко підписали меморандум про співпрацю між громадською організацією «Центр Експертизи Політики» та виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради з метою втілення в життя найкращих світових практик в сфері місцевого самоврядування та прозорості використання комунального майна і бюджетних процесів. Зважаючи на значимість ролі органів місцевого самоврядування в економічному та політичному житті країни в рамках впровадження децентралізації сторони задекларували готовність співрацювати щодо питань впровадженню практик прозорості використання комунального майна міста Біла Церква. Міська влада зобов’язалася розмістити на офіційному сайт міської ради Мапу комунального майна м. Біла Церква, систематично її оновлювати. Зі свого боку громадська організація  має передати міській раді програмне забезпечення (інтерактивну Мапу комунального майна м. Біла Церква) та надати покрокову інструкцію та консультації з її розміщення на офіційному сайті.

У ході тренінгу експерт українського представництва міжнародної антикорупційної неурядової організації  Transparency International  Катерина Цибенко детально розповіла про роботу організації щодо створення рейтингу прозорості міст, проектах, якими займається організація. Зупинилася на питаннях, як містам Київщини стати прозорішими та інвестиційно привабливішими, ознайомила з методикою, показниками та  індикаторами, за якими визначається відкритість міст, а відповідно і низьких рівень корупції у них.

Transparency International активно співпрацює із 32 містами України, серед яких й Біла Церква. Катерина Цибенко зауважила, що наше місто посилено запроваджує всі індикатори прозорості, і протягом року з 50  місця рейтингу піднялося на 23 місце. А ось в рейтингу інвестиційної прозорості м.Біла Церква посідає  5 місце, це говорить про зацікавленість міської влади до прозорої співпраці з громадою та  бізнесом.

Катерина Цибенко також відмітила, що є випадки у деяких містах, коли відкритість носить лише декларативний характер, а  на практиці міська влада не користується інструментами прозорості, тому Transparency International наразі проводить переоцінку показників та розробляє рейтинг підзвітності, у якому всі 100 міст, що моніторилися займуть правдиві місця.

Катерина Цибенко також презентувала роботу над сервісом, який допомагатиме в режимі он-лайн створювати бізнес, підказуватиме, які дозвільні документи необхідні для цього тощо. Цю платформу розмістити на своїх офіційних сайтах матимуть можливість всі бажаючі ОМС.

Підводячи підсумки роботи керуючий справами виконавчого комітету міської ради Сергій Постівий, який курує запровадження систем Смарт Сіті у Білій Церкві подякував розробникам розумних сервісів за можливість  працювати у них, адже вони сприяють викоріненню корупції та максимальній прозорій діяльності влади. Наголосив, що крім того, рейтинги організації Transparency International також стимулюють надавати не тільки у відкриту, а й у доступній формі інформацію для громади, що позитивно впливає на розвиток громадянського суспільства.

Біла Церква в числі Смарт Сіті України: працює відкрито та запроваджує прозорість