74 роки тому Білу Церкву було звільнено від німецько-фашистських окупантів

04 січня 74 роки тому відбулася вагома для жителів Білої Церкви подія. Після 902 денної окупації наше місто було визволено від німецько-фашистських загарбників.

 

Нацистська окупація Білої Церкви  тривала з 16 липня 1941 року по 04 січня 1944 року. У місті було створено табір для військовополонених де з липня 1941 по лютий 1942 р. було розстріляно близько 4500 чоловік, депортовано до Німеччини понад 3000 чоловік.

 

За час нацистської окупації місто зазнало великих людських, матеріальних, культурних втрат. Кількість населення Білої Церкви скоротилося із 47 тис. до 25 тис. чоловік. Фашистами було спалено і зруйновано близько 40 % всіх будівель міста, виведено з ладу 25 промислових підприємств, електростанцію, знищено всі мости, підірвано водонапірну вежу, пограбовано міський театр, кінотеатри, бібліотеки, краєзнавчий музей, спустошено дендропарк «Олександрія», спалено 112 комунальних будинків.

 

Місто звільнили 04 січня 1944 року. В боях за його визволення загинуло 1800 радянських воїнів та 89 воїнів чехословацької бригади, які були поховані у Парку Слави.

 

У період Другої світової війни зі зброєю у руках захищали рідну землю 11 612 уродженців міста та району. З них смертю хоробрих полягли 6 609 синів і дочок землі білоцерківської. Високого звання Героя Радянського Союзу удостоєні 14 білоцерківців.

 

Сьогодні, з нагоди 74 річниці визволення, міський голова Геннадій Дикий та його радник Микола Антонюк поклали квіти до пам’ятного знаку на висоті 208,4 м, встановленого на честь радянських та чехословацьких воїнів, що загинули при звільнені міста у період 03-04 січня 1944 року. Пам’ятний знак знаходиться на відстані 2 км від «Заріччя» у Володарському напрямку на автошляху «Київ-Тетіїв». Саме з цієї висоти розпочалися запеклі бої за визволення Білої Церкви.

 

Цього ж дня вшанування продовжилося урочистими зборами та покладанням квітів до Вічного вогню у парку Слави. Сотні вдячних білоцерківців - молодих юнаків та дівчат й громадян поважного віку разом схилили голови  та  хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять тих, хто поклав своє життя визволяючи Білу Церкву і тих, хто віддав своє життя за цілісність незалежної України.

74 роки тому Білу Церкву було звільнено від німецько-фашистських окупантів


Опубліковано: 04 січня 2018 року
Поділитися