Онлайн та СМС інформування Події міста на вашому пристрої

10 Шахрайство з пенсійними виплатами

В заяві на оформлення пенсії кожен пенсіонер ознайомлюється під особистий підпис із вимогами п. 3 ч.2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що протягом десяти днів з моменту зміни даних, що вносяться до його персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (виїзд за межі держави, інші обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи) пенсіонер зобов’язаний повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України.

Окремі пенсіонери, їх близькі особи та опікуни шляхом приховання інформації від органів Пенсійного фонду України щодо: виїзду пенсіонера на постійне місце проживання до іншої держави, факту його смерті, припинення дії виписки з акту огляду медико - соціальної експертизи (невизнання інвалідом) продовжують отримувати пенсійні виплати, використовуючи документи (банківські картки) цих пенсіонерів.

В діях таких осіб наявні ознаки складу злочину передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою та ч. 4 ст. 185 КК України (крадіжка скоєна в умовах воєнного або надзвичайного стану - тяжкий злочин), що призводить до переплати пенсійних виплат, чим причиняються збитки державі (в особі, зокрема Головного управління).

Інформація про такі злочини направляється Головним управлінням до Національної поліції України, працівники якої проводять досудове розслідування з метою забезпечення повернення причинених державі збитків, а винних осіб притягують до кримінальної відповідальності.

Наведемо приклад, до Головного управління із підрозділів Служби безпеки України надійшла інформація щодо осіб, які перебувають на обліку, як внутрішньо переміщені особи, стосовно яких встановлено факт смерті. Наприклад: громадянин Г. був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа, помер 01.08.2020 на непідконтрольній Україні території, отримував пенсію через АТ «Ощадбанк». Оскільки інформацію про смерть Г. до Фонду надійшла несвоєчасно, виникла переплата пенсії на його ім’я за 9 місяців в розмірі 75 632,02 грн, яка підлягає поверненню. Дане незаконне отримання пенсійних виплат за померлого громадянина Г. здійснювала його донька І., шляхом використання банківської картки.

Громадянці І. повідомлено, що в її діях наявні ознаки складу злочину, передбаченого ч.1 ст.190 КК України та ч. 4 ст. 185 КК України (крадіжка -тяжкий злочин) заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою, що призвело до переплати пенсійних виплат.

Щоб не допустити продовження правопорушення та уникнути кримінальної відповідальності громадянка І. визнала факт злочинних дій і зобов’язалась повернути незаконно отримані кошти. Кошти нею відшкодовано та зараховано на рахунок Головного управління.

Враховуючи викладене, ще раз застерігаємо щодо недопущення пенсіонерами та їх близькими особами порушень норм діючого законодавства, а в разі їх виникнення терміново ставити до відома працівниками Головного управління, щоб забезпечити їх врегулювання та уникнути кримінальної відповідальності.

 

 


Опубліковано: 02 липня 2024 року
Поділитися