08 УНИКНЕННЯ ПЕРЕПЛАТ ПО СУБСИДIЯХ

Переплата субсидії — це надміру виплачені бюджетні кошти, отримані особою без достатньої правової підстави.

Основним документом, що регулює порядок надання субсидій та стягнення надміру виплачених коштів є Постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі — Постанова 848).

Щоб уникнути переплати виплати субсидії і подальшого повернення цих коштів до бюджету, необхідно пам’ятати про відповідальність за достовірність відомостей в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Підставами для стягнення з отримувача надміру виплаченої субсидії є:

1) Подання недостовірних даних, фальшивих документів для отримання субсидії;

2) Неповідомлення органу ПФУ протягом 30 календарних днів про зміни у своєму матеріальному та соціальному стані щодо:

• зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства;

• зміни соціального статусу членів домогосподарства (пенсіонери, інваліди, тощо);

• зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;

• зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг та умов їх надання;

• зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання власників;

3) Неповідомлення органу ПФУ протягом 30 календарних днів про те, що будь-хто із складу домогосподарства змінив свій майновий стан, щодо:

• купівлі земельної ділянки, нерухомого майна, транспортного засобу (з врахуванням обмежень зазначеним в Постанові 848), цінних паперів, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку; одноразової оплати будь-якої роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних); внеску до статутного капіталу, благодійну діяльність; надання позики; якщо ці операції були здійснені протягом 12 місяців перед місяцем звернення за субсидією і на суму більше 50 тис. грн або при виявленні вищезазначених фактів під час отримання раніше призначеної субсидії

• настання права власності більше ніж на одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім виключень, передбачених Постановою 848;

• відкриття депозиту або придбання облігацій у сумі, що перевищує 100 тис.грн;

• протягом 12 місяців перед призначенням субсидії здійснення операції з купівлі іноземної валюти та банківських металів на суму більше 50 тис.грн;

• отримання одноразового доходу у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, (крім допомоги на здобуття освіти, отримання медичних послуг, подолання наслідків стихійного лиха, інших катастроф; страхових виплат; спадщини у вигляді нерухомого майна);

4) Настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла.

5) Перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів.

В деяких випадках уповноважений орган має право перерахувати розмір субсидії і стягувати суму надмірно виплачених коштів, коли під час перевірок були виявленні неправильні відомості, надані юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, забезпеченість житловою площею, тощо), або коли під час обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства було виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії.

За наявності виявлених підстав виплата житлової субсидії припиняється, надміру перераховані (виплачені) суми житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Щоб уникнути переплат виплати житлових субсидій, а внаслідок цього, і відрахувань з них, субсидіантам необхідно уважніше ставитися до своїх обов’язків і знати, що надміру отримані кошти підлягають поверненню.

Опубліковано: 09 вересня 2023 року