Офіційне відкриття Центру ВПО в Білоцерківській міській громаді
27 грудня в Білій Церкві відбулося офіційне відкриття Центру внутрішньо переміщених осіб Білоцерківської міської територіальної громади. Завдяки спільним зусиллям місцевої влади, Ради з питань ВПО, благодійних організацій вдалося створити простір, де внутрішньо переміщені особи, які вимушені були покинути свої домівки, зможуть отримати всі необхідні послуги та підтримку.
Новий комфортний Центр ВПО розташований на масиві Незалежності, 34, та має площу майже 200 кв. м. Тут є приймальня, відділ по роботі з ВПО, конференц-зал, кімната для консультацій, кабінет Ради ВПО, дитяча та побутові кімнати.
Центр займається прийомом внутрішньо переміщених осіб, здійснює їхню реєстрацію та дає можливість отримати відповідну довідку про взяття на облік. Також внутрішньо переміщені особи можуть подати заяву на отримання допомоги на проживання. У Центрі ВПО також проводиться нарахування виплат, подача звітності, ведення обліку, надається необхідна допомога у вирішення всіх нагальних питань, актуальних для внутрішньо переміщених осіб. Крім того, Центр ВПО є своєрідним хабом, де внутрішньо переміщені особи можуть поспілкуватися та навіть віднайти нові можливості.
Секретар Білоцерківської міської ради Володимир Вовкотруб під час відкриття Центру ВПО наголосив, що ідея відкриття цього Центру виношувалася ще з 2022 року:
«У нас було багато різних технічних рішень, пересторог – вийде чи ні, але ми поставили мету, яку реалізували, створивши такий масштабний та необхідний проєкт для нашої громади. Звісно, що краще тих людей, які самі є внутрішньо переміщеними особами, ніхто не знає, в яких умовах вони знаходяться. Але ми як влада маємо допомогти їм зробити все, що від нас залежить. Центр ВПО буде місцем для зустрічей, надання консультацій, роз’яснень, а головне – місцем для спілкування людей, які були вимушені залишити свої домівки й обрали саме наше місто для проживання. Дякую всім, хто причетний до відкриття цього хабу: Першому заступнику міського голови Інні Новогребельській, начальнику управління соціального захисту населення міської ради Юлії Терещук, голові Ради з питань ВПО при Білоцерківській міській раді Олексію Кудінову, депутатам Білоцерківської міської ради, які підтримали це рішення. У Білоцерківській громаді на сьогодні нараховується 15,6 тис. внутрішньо переміщених осіб, і ми не зупиняємося, а працюємо і надалі з метою надання їм допомоги та підтримки. У наших планах – будівництво соціального житла для ВПО, і наша громада входить до складу ради при Мінрегіонбуді щодо його будівництва. Сподіваюся, нам вдасться реалізувати всі наші плани».
Володимир Вовкотруб висловив вдячність за допомогу у створенні Центру ВПО Благодійному фонду «Рокада» та вручив Подяку Білоцерківської міської ради та її виконавчого комітету проєктному менеджеру фонду Христині Бірюліній.
Перший заступник міського голови Інна Новогребельська під час заходу розповіла, що працює з внутрішньо переміщеними особами з 2017 року, але складнощі виникли у 2022 році, коли до нашої громади приїхала дуже велика кількість таких людей, і всі вони потребували допомоги та підтримки:
«Внутрішньо переміщені особи люблять нашу громаду, у нас дуже багато релокованих підприємств, які переїжджають з інших міст, привозять своїх спеціалістів та сплачують значний ПДФО до нашого бюджету. Вони працюють у нашій громаді, знімають квартири, влаштовують дітей до дитячих садків. У школах нашої громади навчається близько 2,5 тис.учнів з числа внутрішньо переміщених осіб. Їм надано статуси постраждалих від збройних конфліктів, вони мають право на безкоштовне харчування. Тому соціалізація та реінтеграція внутрішньо переміщених осіб у нашій громаді відбувається на належному рівні. Враховуючи те, що ми прийняли відповідну програму, профінансували її в цьому році, з місцевого бюджету було використано близько 1,6 млн грн на потреби внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, це допомога діткам-першокласникам – з числа ВПО, дітям, які вступили до навчальних закладів нашої громади – ліцеїв, коледжів. Ми також допомагаємо ВПО з лікуванням зубів та зубопротезуванням; надаємо психологічну допомогу тощо. Для діток ВПО було організовано новорічні заходи із переглядом фільмів та врученням солодких подарунків. Вони лишилися задоволені, дякували нам! Білоцерківська громада – перша в Україні, де було відкрито такий Центр ВПО. Тож сподіваюся, що він буде нашою гордістю, надбанням і допоможе багатьом людям у вирішенні їхніх нагальних питань».
Інна Новогребельська також наголосила, що в нашій громаді потужно працює Рада з питань ВПО при Білоцерківській міській раді та висловила вдячність її очільнику Олексію Кудінову за роботу та вміння згуртувати таку значну кількість людей, які потребують допомоги у подоланні складних викликів, які перед ними постали.
Голова Ради з питань ВПО при Білоцерківській міській раді Олексій Кудінов під час заходу наголосив, що відкриття Центру ВПО є надзвичайно важливим для покращення умов, адаптації й інтеграції внутрішньо переміщених осіб, які знайшли прихисток у Білоцерківській громаді:
«Ми маємо підтримку, у нас є діалог, співпраця, яка дає синергію – це співпраця громадського простору, громадянського суспільства та місцевої влади. Нам справді є чим пишатися, і ми віримо, що цей простір стане не лише місцем, де люди отримують допомогу, а тією локацією, яка даруватиме надію та нові можливості для внутрішньо переміщених осіб, які переїхали до Білої Церкви з інших міст України, а також тих людей, які мають повернутися з-за кордону».
Начальник управління соціального захисту населення міської ради Юлія Терещук розповіла про реалізацію проєкту зі створення Центру ВПО. Вона відмітила, що після розробки проєктно-кошторисної документації було зроблено капітальний ремонт приміщення, який тривав близько двох місяців:
«За цей період було відремонтовано стіни, стелю, облаштовано вхідну групу, замінено всі вікна та двері. Приміщення повністю відповідає вимогам людей з інвалідністю: передбачено спеціальний розмір дверних отворів, і людина, яка пересувається на кріслі колісному, може безперешкодно потрапити до будь-якої з кімнат Центру. Приміщення також обладнано системою вентиляції та кондиціювання, протипожежною сигналізацією. А враховуючи реалії сьогодення з постійними відключеннями світла, Центр оснащено системою безперебійного живлення, що дозволяє працювати в умовах відсутності електроенергії. Вартість ПКД, капітального ремонту та закупівлі необхідного обладнання й меблів становить майже 4,5 млн грн (4 млн 491,5 тис. грн)».
В облаштуванні центру допомагав і благодійний фонд «Рокада», за сприяння якого було закуплено техніку для кухні, дитячої кімнати, телевізори, проєктор, проєкційний екран, комп’ютери для працівників тощо.
Христина Бірюліна, проєктний менеджер Київського осередку Благодійного фонду «Рокада», висловила вдячність за співпрацю та відмітила, що цей проєкт був реалізований дуже швидко, адже Білоцерківська громада та її Рада ВПО дуже активні, порівняно з іншими громадами Київщини:
«Ми є виконавчим партнером УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців), і все оснащення було закуплене за їхні кошти. У нас є проєкти Durable Solutions («Довготривалі рішення») – це проєкти, які працюватимуть роками, матимуть вплив на громаду протягом тривалого часу. Також триває робота в напрямку пошуку приміщень для створення соціального житла для ВПО.
Про необхідність цього Центру для більш успішної інтеграції в нашу громаду говорили і самі переселенці, що підтверджують результати опитувань. Володимир Дністрян, секретар Ради з питань ВПО при Білоцерківській міській раді, представник ГО «Сонях» розповів, що в результаті соціологічного дослідження, яке було проведене за сприяння міжнародної організації IREX та в якому взяли участь 1106 осіб з числа ВПО Білоцерківської громади, понад 98% виявили потребу в такому Центрі. Це перший приклад в Україні, коли відкривається спеціально створений простір для внутрішньо переміщених осіб, і він свідчить про те, що місцева влада розуміє потреби переселенців та сприяє їхній інтеграції до нашої громади.
Тож сподіваємося, що Центр ВПО буде зручним для людей, які обрали зупинитися в нашій громаді. Центр розташований за адресою проспект Незалежності, 34 та працює з понеділка до п’ятниці, з 08.00 до 16.30 год. Обідня перерва з 12.00 до 12.30. Під час повітряної тривоги прийом громадян не відбувається, але можна зателефонувати для отримання консультацій за тел.: 066 034 50 33.
Звертайтеся, тут Вам допоможуть!
У заході також взяли участь: депутати Білоцерківської міської ради Андрій Король, Ольга Нагорна та представники місцевих ЗМІ.
Офіційне відкриття Центру ВПО в Білоцерківській міській громаді