100 днів роботи Центру ВПО – підсумки вагомі
Цими днями один із важливих соціальних закладів нашої громади підбив перший підсумок своєї роботи. Перших 100 днів роботи - такий етап пройшов наш Центр внутрішньо переміщених осіб.
Цей період - це певний досвід, певні напрацювання та досягнення, а головне – це позитивні відгуки тих, хто отримав у стінах закладу допомогу і підтримку.
Нагадаємо, що наприкінці 2024 року за рахунок коштів місцевого бюджету, із залученням технічної допомоги БФ «Рокада», на базі відділу по роботі з внутрішньо переміщеними особами управління соціального захисту населення БМР у громаді було створено Центр ВПО, який повноцінно розпочав свою діяльність з 1 січня 2025 року.
Центр ВПО став своєрідним хабом, поєднуючи в собі місце надання внутрішньо переміщеним особам адміністративних послуг соціального характеру, локацію для проведення громадських активностей та офіс Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Білоцерківській міській раді.
«Сьогодні важлива подія, сьогодні 100 днів, як розпочав роботу наш Центр ВПО. Ми мали багато сумнівів і вагань чи запрацює ця ідея. І сьогодні ми можемо констатувати той факт, що це є дуже вдалий проєкт. Перш за все хочу подякувати всім, хто підтримав його відкриття: це й депутати міської ради, які підтримали та виділили кошти на ремонт цього приміщення, це і перший заступник міського голови Інна Новогребельська, яка всіляко сприяла утворенню закладу та вболівала, щоб він розпочав свою роботу. До роботи долучилася й наша Рада ВПО, тому це важливий проєкт і вдалий приклад співпраці місцевої влади та інституту громадянського суспільства, - зазначила начальник управління соціального захисту населення БМР Юлія Терещук. – На сьогодні у нашій громаді перебуває 14 190 ВПО. За час роботи Центру до нас вже звернулося майже 2000 громадян цієї категорії. У центрі можна отримати усі послуги щодо реєстрації місця проживання, отримання допомог згідно з місцевою програмою соціального захисту, яка розроблена спеціально для ВПО та оформлення будь-яких державних допомог сім’ям з дітьми. Усі внутрішньо переміщені особи, які потребують допомоги, - ми раді вас вітати у нашому Центрі на просп. Незалежності, 34».
За період діяльності Центру ВПО управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради було проведено таку роботу:
-
опрацьовано 1969 усних та письмових звернень громадян з питань, що належать до компетенції відділу по роботі з внутрішньо переміщеними особами, зокрема щодо:
-
взяття на облік – 472 звернення;
-
надання допомоги на проживання – 582 звернення;
-
зняття з обліку – 321 звернення;
-
надання консультацій – 545 звернень;
-
видачі дублікатів довідок - 49 звернень;
-
здійснено моніторинг фактичного місця проживання 1965 внутрішньо переміщених осіб, які на початку повномасштабного вторгнення перемістилися до Білоцерківської громади з м. Київ та Київської області, за результатами якого було знято з обліку 1488 особи;
-
надано допомогу по Програмі інтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2024-2026 роки - 38 внутрішньо переміщеним особам на загальну суму 219060 грн;
-
надано гуманітарну допомогу у вигляді одягу та взуття 290 внутрішньо переміщеним особам;
-
організовано прийом ВПО та інших мешканців громади з питань отримання державних соціальних допомог – за звітний період надано 272 консультації та прийнято 167 звернень від громадян про надання різних видів соціальних допомог.
Голова Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Білоцерківській міській раді Олексій Кудінов та його заступник Наталія Редько безпосередньо щодня працюють з різними питаннями переселенців, які знайшли прихисток у Білоцерківській громаді. Допомагають у їх вирішенні та як ніхто інший знають чого вартий такий заклад для людей, які були змушені залишити рідні домівки та приїхати у зовсім чуже місто.
«Рік тому, у квітні 2024 року, відбулося розширене засідання ради ВПО, на якому були присутні секретар міської ради Володимир Вовкотруб та перший заступник міського голови Інна Новогребельська. На засіданні перед радою ВПО було окреслено завдання з'ясувати правдиве становище переселенців у нашій громаді та виявити, які їхні первинні та найактуальніші потреби, - зауважив Олексій Кудінов. – Ми організували масштабне соціологічне дослідження, у якому взяло участь 1100 осіб з числа ВПО, що проживали тоді у БМТГ. У результаті цього дослідження було отримано таку інформацію: на першому місці - це питання житла, а друге - це те, що людям потрібне місце - локація-магніт, де б вони могли відчувати себе в оточенні як рівний один одному або свій своєму. Ці напрацювання були презентовані депутатам міської ради і як результат - ухвалено рішення про створення такого Центру в громаді. Сьогодні маємо сучасний, комфортний Центр. Сотні ВПО тут отримали допомогу різного формату, побували на важливих для них заходах. Після 100 днів його роботи, ми справді бачимо хороші і гідні результати його діяльності».
Наталія Редько: «За ці 100 днів нам вдалося залучити багато партнерів, ми налагодили співпрацю із семи фондами: на постійній основі БФ «Право на захист» надає допомогу новоприбулим ВПО; щовівторка у нас працюють БФ «Дитячі СОС Містечка» і охоплюють великий спектр соцпослуг; два рази на місяць до нас приїздить БФ «ADRA Ukraine» з яким внутрішньо переміщені особи обирають вид психологічної допомоги, яка їм потрібна; БФ «Кєнгуруш» - наповнює банк одягу, що знаходиться на вул.Я.Мудрого, 28; Благодійні фонди «РОКАДА» та «Карітас Фастів» - допомагають організовувати дитяче дозвілля, а «РОКАДА» - ще й наповнили технікою наш простір. Але головним партнером у нас є управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, з яким ми постійно працюємо і комунікуємо. Все, що тут відбувається організовано разом. У нас є Програма інтеграції внутрішньо переміщених осіб, в рамках якої фінансується 11 заходів, завдяки яким люди можуть отримати різну допомогу. Хочу відзначити, що за 100 днів ми охопили 600 родин, і це досить потужна робота.
Але на цьому ми не зупиняємося. Плануємо вчити ВПО, надавати їм професійну адаптацію, зокрема за визначеною програмою МОМ та місцевою Програмою інтеграції ВПО. Будемо працювати і над питанням житла, залучаючи державні і локальні програми та донорів. І найголовніше ми прагнемо створити єдиний інформаційний канал для ВПО – єдине місце, де ці громадяни зможуть отримувати всю необхідну інформацію».
Переселенка із Нової Каховки Тетяна Мельник обрала другою домівкою саме Білу Церкву і відразу, як відкрився Центр ВПО, стала постійною його відвідувачкою: «Центря відвідую протягом декількох місяців групові заняття із психологами. Вони дуже підтримують і завдяки цьому ти розумієш, що ти не один зі своїми проблемами, своїм болем, є люди які хочуть тобі допомогти. Я дуже рекомендую Центр всім своїм знайомим ВПО, хто ще не звертався сюди. Це справді підтримує, ось я одна у країні, я не маю ані друзів, ані родичів, а тут є з ким поговорити та отримати таку необхідну підтримку».
Детальніше про громадську активність у Центрі ВПО:
Радою з питань ВПО проводиться робота щодо виявлення нових напрямків та вдосконалення механізмів підтримки шляхом налагодження співпраці з благодійними організаціями, фондами всеукраїнського та міжнародного значення, зокрема:
1. Підписано меморандум про співпрацю з МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка»». Це стало новим кроком у зміцненні партнерських відносин та вдосконаленні механізмів підтримки внутрішньо переміщених осіб. У межах цієї роботи на постійній основі надаються:
- індивідуальні психологічні консультації для дітей;
- групові психологічні тренінги для дорослих;
- соціальний супровід сімей та надання допомоги відповідно до потреб родини.
Кількість охоплених осіб - 300.
2. Під керівництвом психологів БФ «ADRA Ukraine» проведено тренінг «Психодіагностика для самопізнання».
Кількість охоплених осіб – 22.
3. БФ «РОКАДА» в рамках меморандуму про співпрацю надано гуманітарну допомогу у вигляді одягу для внутрішньо переміщених осіб.
Кількість охоплених осіб – 36.
4. Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках програми «Життєздатність+: економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, здійснено відбір на курси професійної перепідготовки.
Кількість охоплених осіб – 150.
5. Надається фахова психологічна допомога на постійній основі для внутрішньо переміщених осіб.
Кількість охоплених осіб – 46.
6. Налагодження співпраці з БФ «Право на захист» щодо надання багатоцільової грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися до Білоцерківської міської територіальної громади з вересня 2024 року, шляхом проведення реєстрації заявок від таких осіб.
Кількість охоплених осіб – 46.
Загальна кількість проведених заходів - 17, кількість охоплених осіб - 600.
Адреса Центру ВПО: м.Біла Церква, просп. Незалежності, 34. Установа працює з понеділка до п’ятниці з 8.00 до 16.30, обідня перерва 12.00 -12.30.
100 днів роботи Центру ВПО – підсумки вагомі