Увага! Святкові харчові отруєння!

Напередодні Новорічні свята,  Держпродспоживслужба нагадує про небезпеки, які криються за щедрим святковим столом. Адже споживання неякісних харчових продуктів, неналежним чином приготовлені кулінарні вироби можуть спричинити харчові отруєння та гострі кишкові захворювання. У засобах масової інформації з'являються повідомлення про масові харчові отруєння  під час святкування "корпоративних вечірок". Частіше це пов'язано з порушенням вимог при виробництві та зберіганні харчових продуктів. Коли ви їсте в закладах громадського харчування, то зрозуміло, що ви певною мірою ризикуєте, довіряючи своє здоров'я іншим. Але харчові отруєння трапляються і вдома.

Що таке харчові отруєння? Як від них вберегтись?

Харчове отруєння, як правило, виникає при споживанні продуктів, забруднених великою кількістю бактерій або токсинами продуктів життєдіяльності цих бактерій. Їжа може містити величезну кількість бактерій, але при цьому виглядати свіжою, доброякісною та привабливою. За певних умов мікроби мають властивість дуже швидко розмножуватись – уже через 12 годин із однієї бактерії може утворитись близько 7 мільярдів.

Що ж це за певні умови? Ось вони: тепло, волога, час. Бактерії, що здатні викликати харчові отруєння, ростуть та розмножуються переважно при температурі, близькій до температури тіла людини – 37о С. При температурі нижче 10о С ріст усіх небезпечних для нас бактерій уповільнюється. При температурі вище 63о С більшість бактерій гине.

Що ж це за небезпечні бактерії? Існує декілька груп бактерій, здатних викликати харчові отруєння: кишкові бактерії (сальмонели, дизентерійна паличка, умовно-хвороботворні ентеробактерії), стафілококи, клостридії (зокрема, збудник ботулізму). Якщо сальмонели зазвичай знаходять у певних харчових продуктах (яйця, м'ясо, птиця), то клостридії частіше зустрічаються в довкіллі – у воді, ґрунті, виділеннях тварин. Стафілококи виділяють від хворих із запаленнями зіву або гнійничками на шкірі.

Надзвичайно сприятливим середовищем для розмноження мікробів є продукти з високим вмістом білків та вологи. Це вироби і страви з м'яса птиці, риби, особливо, якщо вони не пройшли надійної кулінарної обробки. Наприклад, куряче м'ясо недостатньо просмажене біля кісточок; використання сирих яєць для приготування крему; сире молоко та сир або сметана, виготовлені з нього; готові страви, що придбані в торговельній мережі.

У жодному разі не їжте недосмажену (недоварену) птицю і м'ясо. Після подрібнення варене м'ясо та риба підлягають повторній термічній обробці. Готові страви необхідно вживати свіжими. Якщо харчовий продукт готувався заздалегідь, його слід перед вживанням перекип'ятити або просмажити, а не розігріти «до теплого».

Зберігати продукти необхідно відповідно до вказівок на упаковці. Важливо уникати стикання сирої продукції та готових страв. Для цього страви поміщайте в холодильник в щільно закритому посуді. Яйця зберігайте в холодильнику. Внутрішню поверхню холодильника мийте теплим розчином соди. З метою підвищення ефективності роботи холодильного агрегату систематично розморожуйте морозильну камеру.

Необхідно мити руки перед приготуванням або споживанням їжі та після відвідування туалету. Слід також мити руки після розробки сирих яєць, сирого м'яса, птиці.

Навіть якщо продукт на вигляд чистий, його слід помити. Ретельно мийте фрукти та овочі, які вживаєте сирими. Гарячою водою з миючими засобами для посуду вимивайте робочий стіл на кухні, розроблювальні дошки та кухонний інвентар, зокрема ті предмети, на яких розробляли сире м'ясо, птицю, яйця. Користуйтесь на кухні чистими рушником та ганчіркою.

Не подавайте на стіл продукти, якщо маєте сумнів у їх якості.

Пам'ятайте, що хвороботворні і патогенні мікроби не видно неозброєним оком. Якщо ви сумніваєтесь в якості харчового продукту, то краще його утилізувати, ніж ризикувати своїм здоров'ям та здоров'ям своїх близьких. Будьте особливо уважними, коли готуєте страви для гостей.      

Пам'ятайте, що страви, приготовані з порушенням технології, можуть перетворити свято на трагедію. Не готуйте страви для інших, якщо у вас розлад кишечника, респіраторна інфекція або гнійничкова інфекція шкіри. Дотримуйтесь чистоти, виконуйте правила приготування і зберігання їжі і здоров'я вам гарантовано.

Білоцерківське міськрайонне управління

ГУ Держпродспоживслужби в Київській області


Опубліковано: 26 грудня 2019 року
Поділитися