Олександрія
Інформація
Дендрологічний парк „Олександрія” Національної академії наук України, розташований на околиці старовинного міста Біла Церква, поряд з чарівною річкою Рось, належить до числа найбільших в Україні, його територія 400 га.
Парк було створено понад 200 років тому родиною великого землевласника, графа Франциска Ксаверія Браницького. Як предмет родинної гордості та магнатської величі парк ще і сьогодні зберіг головні ландшафтні композиції і є унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва України кінця ХУІІІ - початку ХІХ ст.
В 1774 році польський король Станіслав Август Понятовський подарував великому коронному гетьману Польщі Ф. К. Браницькому Білу Церкву, Ставище і 134 села, у яких мешкало 40 тис. селян.
У 1781 році Ф.К. Браницький одружився з Олександрою Василівною Енгельгардт, небогою князя Григорія Потьомкіна, камер-фрейліною імператриці Катерини ІІ. На своїх землях, неподалік Білої Церкви, графиня вирішила створити чудовий парк, який би нагадував їй прекрасні заміські резиденції Петербурга і назвала його своїм ім’ям - „Олександрія”.
Історія "Олександрії"
Над створенням парку працювали садівники й архітектори: Мюффо, Ботані, Станге, Бартецький, Вітт. Тут створювались високохудожні ландшафтні композиції з валунів і насипів, пречудові канали, озера й стави, з’єднані системою шлюзів і водоспадів. Через канали були перекинуті містки. Парк закладений наприкінці ХУІІІ століття, особливо змінився завдяки зусиллям архітектора Августа Єна (1815-1865 рр.). Він сформував в „Олександрії” живописні пейзажі, які і нині викликають захоплення: Велика та Мала галявини, ділянка Клини, Ялинова, Липова і Каштанова алеї, Діброва. На початку ХІХ ст. „Олександрія” перетворилася в один з найкращих пейзажних парків на Україні. У різні часи його відвідували імператори Олександр І, Микола І та інші члени імператорської родини. Його краєвидами милувались Г. Державін, Т. Шевченко, О. Пушкін, А. Міцкевич, О. Бердяєв, Я. Бровинський, визначні політичні та культурні діячі.
Під час громадянської та Великої Вітчизняної воєн парку було завдано значної шкоди.
З 1946 року парк передано в підпорядкування Академії наук України, завдяки чому він зберігся як пам’ятка садово-паркового мистецтва. Рослинність парку налічує близько 1500 видів та форм.
„Олександрія” - зразок пейзажного парку в романтичному стилі. Туристів, які відвідують парк, вражають могутні дерева, що створюють чудові пейзажні композиції, дальні перспективи на архітектурні споруди, художнє поєднання відкритих та закритих просторів. Розташований на лівому березі річки Рось, парк немовби виростає з води, віддзеркалюючись на поверхні ставків, милується грою світла та тіні.
В центральній частині парку перед відвідувачем відкриваються чарівні пейзажі Великої галявини (площа 10 га). ЇЇ територія має нахил до річки Рось. Дерева висаджені так, що створюється велика кількість неповторних картин, які змінюють одна одну. На галявині зростають рідкісні екзотичні породи: тюльпанове дерево, дуб червоний, катальпа чудова, сосна Веймутова. На Малій галявині (4 га), яка є продовженням Великої, поряд зі спорудою „Бальний зал” створена оригінальна композиція „Танцюючі дуби”. У західній частині парку розташована Палієва гора – історична пам’ятка козацької доби. У 1702 році тут стояв табором один з загонів полковника С.Палія, який визволяв Білу Церкву. На цю честь встановлений пам’ятний знак.
Краєвиди парку гармонійно доповнюють архітектурні споруди. Неподалік Великої галявини розташований „Китайський місток”. Це декоративна споруда з елементами китайської архітектури. На містку височить залізна альтанка з пагодоподібним дахом, кути якого оформлені різьбленими химерами-драконами. Вхід на „Китайський місток” прикрашають скульптури китайця та китаянки.
Колонада „Луна” розташована в центральній частині парку. Виконана в стилі класицизму. Є припущення, що автором проекту був І.Старов. Спочатку колонада виконувала роль галереї скульптур та ваз, а пізніше стала носити розважальний характер. Підковоподібна споруда, яка нагадує амфітеатр має цікаві акустичні властивості, слова вимовлені пошепки в одному кінці колонади, чути в протилежному. А слово сказане голосно, лунко повертається. На греблі нижнього ставка східної балки розташовані романтичні „Руїни” - традиційна споруда пейзажних парків. Вони створюють враження зруйнованих часом стародавніх будівель.
Павільйон „Ротонда”, який споруджено на честь князя Г.Потьомкіна, є пам’яткою архітектури кінця ХУІІІ - поч. ХІХ ст. Це напівкругла споруда висотою 10,5 м, шириною 9 м. Має багато спільного з павільйоном у Павловському парку під Санкт-Петербургом, який називається „Пам’ятник батькам” (архітектор Ч.Камерон).
Численні водоспади та каскади ставків (10,5 га), фонтани і містки, скульптури та інші прикраси роблять „Олександрію” чудовим витвором мистецтва. Олександрія” вражає відвідувачів своєю природною величчю. Відвідавши чарівну „Олександрію” Ви відновите свою психологічну рівновагу, наберетесь сил та здоров’я, кожного разу знайдете в „Олександрії” нову красу, нову чарівність.
"Олександрія" сьогодні
До послуг відвідувачів парку працює музей. Його засновано в 1962 році. У першій залі експонуються матеріали, щодо родини Браницьких та їх гостей, які відвідували „Олександрію” у різні роки. Про це свідчать і дві мармурові дошки на фасаді адміністративного будинку (колишнього будинку садівника). Наступні зали музею знайомлять відвідувачів з унікальною колекцією мармурових скульптур із зібрання графів Браницьких. Серед них „Три грації” та „Купальниця Венера” відомого італійського майстра Антоніо Канова, „Хлопчик з луком” та „Хлопчик з собачкою” Л.Пампалоні, „Лаокоон” Трискорні та інші.
Парк щоденно відкритий для відвідування з 15 квітня по 15 вересня з 8.00. до 21.30 год., а з 15 вересня по 15 квітня з 8.00 до 19.00 год.
Музей працює з 9.00 до 17.00. Вихідний день – вівторок.
Замовлення екскурсій за тел. 8(04463) 4-05-51, 4-05-47 та по E-mail: dp@magnus.kiev.ua
Web-cайт: http://www.alexandriapark.kiev.ua