Онлайн та СМС інформування Події міста на вашому пристрої

У рік новий – з новими планами

На початку нового календарного року зазвичай прийнято підбивати підсумки, аналізувати результати  роботи та планувати нові кейси у своїй діяльності та в роботі колективу.  Тож на найактуальніші журналістські запитання 2019 року на адресу керівників сервісних центрів МВС про перебіг реформування на Київщині колишніх МРЕВ у сучасні відкриті офіси з клієнтоорієнтованим персоналом, про плани і новації у сфері надання державних послуг розповідає начальник Регіонального сервісного центру МВС в Київській області Микола ГОРБОНОС.

Нині практично не знайдеш людину, яка б не прагнула придбати автівку чи хоча б не мріяла про неї. Тож    

З чого починати і як стати водієм – відповідальним і дисциплінованим, уважним і безпечним для всіх учасників дорожнього руху, які пріоритетні напрямки в діяльності та чи були торік нововведення в процес підготовки кандидатів у водії?

Починати, звісно, потрібно з навчання в автошколі. А "відповідальний кермувальник" – це особиста риса, яку потрібно  виховувати кожному, хто прагне стати водієм. Зазначу, що одним з пріоритетів реформи сервісних центрів МВС є суттєва зміна та вдосконалення системи отримання посвідчення водія. Усі територіальні сервісні центри МВС наразі мають сучасні екзаменаційні класи, оснащені відеокамерами для фіксації процесу складання іспитів майбутніми кермувальниками. Знову ж таки, завдяки нашому сайту паралельно із заняттями в школі є можливість готуватися до складання теоретичної частини іспиту зі знання Правил дорожнього руху за допомогою безплатного онлайн-тренажера. Він є ідентичним до екзамену, що здається в територіальному сервісному центрі МВС. Відповіді на всі запитання щодо порядку, процедури, вартості отримання або обміну посвідчення водія завжди можна отримати на нашому сайті: http://kyivobl.hsc.gov.ua у розділі  «ПОСЛУГИ: Видача посвідчення водія», а також скористатися онлайн-інструкцією щодо отримання ПВ вперше. З неї можна дізнатися, як правильно обрати акредитовану автошколу, можна завантажити повний перелік запитань з ПДР та варіанти відповідей на них, отримати поради щодо підготовки до тестування і перелік вправ, що їх необхідно вміти  виконувати під час складання практичного іспиту.

У вільному доступі для користувачів сайту і маршрути, за якими проходять другий етап - практичну частину екзамену на отримання права керування транспортними засобами. На нашому сайті онлайн-схеми маршрутів вчасно актуалізуються і користуються значною популярністю в кандидатів у водії.  Адже ретельне вивчення маршруту додає впевненості і значно полегшує процес складання іспитів. Для прозорості визначення екзаменатором рівня знань і вмінь майбутніх водіїв Головний сервісний центр МВС запровадив чек-лист. У ньому зазначені перелік типових помилок, що їх припускаються громадяни під час практичного іспиту, та шкала оцінювання.

Варто зазначити, алгоритм отримання посвідчення водія вперше простий: потрібно пройти медогляд, закінчити навчання та скласти іспити в автошколі, підготувати і подати відповідний пакет документів до будь-якого територіального сервісного центру МВС для допуску до іспитів. Нагадаю, що з 2017 року в Україні посвідчення водія вперше видається на 2 роки. Потім обмін такого посвідчення водія на нове (терміном на 30 років) проводиться без складання іспитів та за умови, якщо водій за цих 2 роки вчинив не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, або жодного разу не порушив ПДР.

Незважаючи на суттєвий перелік новацій, що були запроваджені раніше, навесні 2019 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до ряду постанов, пов’язаних з порядком видачі посвідчень водія, підготовки водіїв, а також акредитацією автошкіл. Найголовнішими нововведеннями стали:

— запровадження обов’язкової відеофіксації процесів складання іспитів зі знань правил дорожнього руху і найголовніше - навичок керування транспортними засобами. Відеофіксація процесу складання теоретичного іспиту реалізована в сервісних центрах МВС нового зразка більше 2-х років тому. А з 24 грудня і під час складання практичного іспиту дії кандидата у водії та екзаменатора фіксуються за допомогою портативного відеообладнання, що встановлюється в екзаменаційному авто. На сьогодні сервісні центри Київщини мають 19 портативних відеокамер. Перед початком проведення практичного іспиту екзаменатор ТСЦ МВС під відеозапис повідомляє прізвище ім'я по батькові кандидата у водії, на яку категорію проходитиме здавання екзамену. Також, які вправи виконуватимуться та модель, державний номерний знак автомобіля, на якому проводиться іспит.
Нововведення допомагає уникнути можливих суперечностей під час складання іспиту та виявити здійснене правопорушення. Кандидат у водії, якщо має сумніви щодо чесності оцінювання його практичних вмінь, має можливість оскаржити результати іспиту. Строк зберігання вивантаженої інформації з відеореєстратора становить 10 діб.  

— крім того, новаціями передбачено, що неможливо складати теоретичний іспит в одному територіальному сервісному центрі МВС, а практичний – в іншому;

— скорочено до 2-ох років термін чинності отриманого в автошколі Свідоцтва про закінчення навчального закладу з підготовки водіїв транспортних засобів. Тобто іспити в ТСЦ МВС необхідно скласти упродовж цих 2 років;

— регламентовано, що отримати або обміняти посвідчення водія неможливо без відмітки про місце реєстрації в документі, що посвідчує особу;

— у процедурі взаємодії територіальних органів з надання сервісних послуг МВС з навчальними закладами з підготовки водіїв запроваджено електронний обмін інформацією. Викладачі та інструктори з водіння зобов’язані вносити у спеціальний електронний журнал інформацію про час проведення теоретичних та практичних занять, а також про транспортний засіб, на якому здійснюватиметься практичний екзамен. Нововведення покликане посилити контроль за організацією навчального процесу в кожному закладі з підготовки водіїв та, зокрема, за навчанням кожного слухача.

Нормативними змінами також передбачено, що всі випускники, які закінчили навчання з підготовки водіїв у закладах професійно-технічної освіти допускаються до складання іспитів без додаткового навчання в автошколі. 2019 року, до слова, нашими дев’ятьма територіальними сервісними центрами видано 65 тисяч 240 посвідчень водія, з яких 32 373 документи видані вперше.

У чому ж полягають основні відмінності колишніх МРЕВ від сучасних сервісних центрів нового зразка?

У рамках реформи Міністерства внутрішніх справ України створені сервісні центри МВС, де наші фахівці обслуговують громадян по-новому, на ще більш якісному рівні.  Сервісні центри МВС надають як платні, так і безоплатні послуги, віднесені до компетенції Міністерства внутрішніх справ. Серед основних функцій та послуг сервісних центрів МВС – видача та обмін посвідчень водія, реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, видача та зберігання номерних знаків, видача довідок про несудимість, надання витягу з Єдиного державного реєстру ТЗ, оформлення дозволу на перевезення небезпечних вантажів тощо. Розмір податків, сплачених 2019 року від діяльності сервісних центрів МВС Київщини до місцевих бюджетів становить 26 мільйонів 832 тисячі 194 гривні. Найбільше, понад 7 з половиною мільйонів, Регіональний сервісний центр МВС в Київській області спрямував до скарбниці Києво-Святошинського району, від 3-х до майже 4-х мільйонів надійшло бюджетам Білої Церкви,  Ірпеня та Броварського району.

На Київщині діє 9 територіальних сервісних центрів МВС, 8 з яких - нового зразка:  мають інфобокси, дитячі куточки, полиці буккросингу та відповідають встановленим стандартам реформування. Нові сервісні центри МВС – це прозорі зручні офіси з підготовленим фаховим, клієнтоорієнтованим персоналом. Усі оновлені приміщення мають єдину візуальну концепцію. Ми повністю прибрали стару кабінетну систему, запустили електронну чергу, замінивши тим самим застарілу систему черг «за записом на папірцях» або ж за сумнозвісною домовленістю. Запровадили систему онлайн-відеоспостереження, за допомогою якої будь-хто через наш веб-сайт може подивитися наявність черги та спланувати свій візит в обраний центр. Усі 156 сервісних центрів МВС, що є в Україні, працюють за принципом екстериторіальності. Мається на увазі, що отримати послугу громадянин може у будь-якому зручному за місцем розташування ТСЦ МВС незалежно від місця його прописки. Це зручно! Адже сучасний ритм життя вимагає спрощення алгоритму отримання послуг, який буде зрозумілим не лише молоді, а й людям старшого віку.

У планах РСЦ МВС в Київській області  оновити останній з дев’яти діючих сервісний центр № 3246, що у Софіївській Борщагівці Києво-Святошинського району, і перевести його роботу в абсолютно новий формат. Плануємо збудувати в Софіївській Борщагівці просторе, комфортне приміщення у сучасному стилі, де розміститься, я переконаний, один з кращих на Київщині територіальний сервісний центр МВС.  

Хочу також нагадати, що у віддалені міста Київщини, де не передбачено відкриття стаціонарних сервісних центрів МВС, за графіком виїздить наш Мобільний сервісний центр. За допомогою сучасного обладнання, яким оснащено пересувний центр, два адміністратори і фахівець Експертної служби можуть зареєструвати чи перереєструвати транспортний засіб, замінити посвідчення водія, видати міжнародне посвідчення водія, прийняти запит на отримання довідки про відсутність судимості. У 2019 році Мобільний сервісний центр Київської області здійснив понад 150 виїздів, надав майже 2 000 послуг. Зокрема, понад тисяча жителів Київщини зареєструвала/перереєструвала транспортні засоби, майже 900 людей подали запити на отримання довідок про відсутність судимості та близько півтори сотні осіб здійснили обмін посвідчення водія на нове.

До речі, чи усім водіям потрібно мати посвідчення міжнародного зразка, що має дату закінчення дії документа, чи лише тим, хто планує подорожувати країнами світу?

Україна є повноцінним учасником Віденської конвенції, відповідно до якої посвідчення водія старих зразків є дійсними та мають визнаватися державами-учасницями. Та, як свідчить практика, для того щоб без перешкод керувати транспортним засобом в іншій країні, національне посвідчення водія має відповідати сучасним міжнародним вимогам. Зокрема, як вже зазначалось, має  бути вказаний термін дії українського посвідчення та зроблена відповідна транслітерація прізвища та імені особи. Тож, щоб уникнути непорозумінь під час подорожі за межі нашої країни, ми пропонуємо замінити посвідчення водія старого зразка на сучасне. Для обміну необхідно звернутись до будь-якого зручного за місцем розташування територіального сервісного центру МВС. Іспити складати не потрібно. У пакеті документів обов’язково потрібно мати медичну довідку, паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство або спеціальний статус, копію довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків, наявне посвідчення водія та квитанції про сплату коштів за бланкову продукцію і послугу сервісного центру МВС. От якраз у розпалі сезон зимових відпусток. Багато хто планує подорожувати до інших країн на автівці і після свят. І, знову ж таки, таким мандрівникам стане в нагоді спеціальний онлайн-сервіс, розміщений на нашому сайті.  Лише у два кліки там можна дізнатися, які документи необхідні для поїздки у ту чи іншу країну. Сервіс автоматично розділяє їх на ті, що визнають національне посвідчення водія, та ті, де з вами додатково має бути  також міжнародне посвідчення водія. Торік фахівці сервісних центрів Київщини видали 601 такий додатковий до вітчизняного посвідчення водія документ.

Які ще популярні послуги, віднесені до компетенції МВС України, можна отримати онлайн?

Їх, насправді, дуже багато. Зокрема, не виходячи з дому, можна замовити  довідку про відсутність судимості, яка може знадобитись під час працевлаштування, для оформлення візи для виїзду за кордон, для участі  в тендері, здійснення усиновлення, встановлення опіки, оформлення громадянства, виготовлення або поновлення документів. До слова: за 2019 рік ми видали громадянам 23 тисячі 182 довідки. Також на нашому веб-сайті можна перевірити онлайн чи було видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Сервіс корисний не лише громадянам-фізичним особам, а й бізнесу. Можливість самостійно перевірити свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу може убезпечити ринок від шахрайства при отриманні транспортних послуг, при найманні працівників на роботу, каршерінгу та купівлі авто. З грудня 2018 року в Україні запрацював  Електронний кабінет водія, за допомогою якого можна отримати всю актуальну інформацію про транспортні засоби та посвідчення подія, а також створено умови для отримання деяких послуг онлайн. Йдеться про реєстрацію в електронній черзі на прийом у сервісні центри МВС, замовлення індивідуальних номерних знаків і, крім того, можна перевірити штрафи і сплатити їх. Віднедавна стала також доступною  послуга перевірки наявності в територіальних сервісних центрах МВС Київської області номерних знаків, що містять визначену комбінацію цифр та видаються за бажанням автовласників під час перереєстрації авто.

Одна з найпопулярніших послуг сервісних центрів МВС - перереєстрація авто. Що останнім часом змінилось у цьому напрямку?

Ще 2018 року внесено зміни до порядку здійснення в територіальних сервісних центрах МВС реєстраційних операцій з транспортними засобами. Зокрема, запроваджено наступне: транспортний засіб не знімається з обліку під час переходу права власності до нового власника – відтоді за договорами купівлі-продажу транспортного засобу, дарування, міни або фінансового лізингу, а також за заповітом та актом прийому-передачі відбувається пряма перереєстрація транспортного засобу на нового власника. Отже, при перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться, а відбувається одна процедура -безплатне укладання договору купівлі-продажу безпосередньо в ТСЦ МВС у присутності адміністратора та за участю продавця і покупця. До центру МВС подаються: документ, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу, заява, свідоцтво про реєстрацію автомобіля, документи, що посвідчують особу покупця та продавця, реєстраційні картки платників податку покупця і продавця.2019 року сервісними центрами МВС в Київській області було проведено 137 тисяч 603 реєстраційні операції. В середньому виконувалось 11 тисяч 500 операцій щомісяця, а щодня це – понад півтисячі.

Під час проведення державної реєстрації/перереєстрації транспортні засоби підлягають безплатному огляду фахівцями Експертної служби МВС. За заявою власника може бути проведене платне експертне дослідження з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Таким чином покупець убезпечить себе від можливих ризиків кримінального походження транспортного засобу, оскільки сервісні центри здійснюють перевірки за усіма доступними базами даних МВС і безкоштовну перевірку в реєстрі обтяжень рухомого майна.

За нашими статистичними даними 2019 року під час надання послуг у сервісних центрах МВС Київщини було виявлено 28 фактів підробки ідентифікаційних номерів агрегатів транспортних засобів, 22 підроблені документи, встановлено 18 транспортних засобів та 21 особу, що їх розшукували правоохоронці, а також за рік наші адміністратори виявили 35 викрадених транспортних засобів.

Миколо Миколайовичу, а які поради Ви б дали тим, хто нинішнього року планує прибдати автівку на вторинному ринку?

Передусім хочу наголосити: якщофахівець Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України виявив «проблемне» (зокрема, з підробленими номерами агрегатів) авто, то власник не зможе ним користуватися, матиме справу з правоохоронними органами, які ймовірно заберуть авто на штрафмайданчик до з`ясування усіх обставин. Іноді замість оформлення договору купівлі-продажу транспортного засобу громадяни обирають варіант передачі автівки від продавця покупцю за довіреністю. У такому випадку авто взагалі не проходить жодної експертної процедури, що становить для покупця небезпеку. Також, якщо запропонована ціна автомобіля значно менша за його ринкову вартість, існує вірогідність, що продавець навмисно її занижує, аби якомога швидше позбутись «проблемного» транспортного засобу. Тому експертне дослідження в сервісному центрі МВС допоможе переконатися у чесності намірів продавця.

У минулому році 22 фахівці Експертної служби МВС, що працюють в територіальних сервісних центрах Київщини, провели 108 тисяч 168 оглядів транспортних засобів, з яких 72 тисячі 577 були саме ретельними дослідженнями, що становить понад 67%. І це свідчить про бажання покупців купувати «законні» авто чи мототранспорт.

Вибір автівки чи мотоцикла справа особиста кожного автолюбителя, для цього існує багато можливостей та корисних сервісів. Наприклад, ми готові запропонувати дізнатися про найпопулярніші марки авто та порівняти дані щодо реєстрації транспортних засобів за регіоном, датою випуску, маркою, моделлю, об`ємом двигуна, типом палива та кольором завдяки онлайн-сервісу відкритих даних  http://texty.org.ua/cars/. Хочу також зазначити, що всі дії, пов’язані з державною реєстрацією/перереєстрацією транспортних засобів здійснюються виключно в сервісних центрах МВС. Адміністратори завжди відкриті до спілкування та готові надавати якісний державний сервіс.

Як можна проконтролювати якість обслуговування відвідувачів?

У сервісних центрах МВС нового зразка діє своя система моніторингу - за допомогою анкетування у рамках проєкту «Таємний клієнт» . Отримувачі послуг можуть залишити онлайн-відгук про якість отриманих послуг, взявши участь в анкетуванні або за допомогою планшетів, передбачених саме для оцінювання роботи сервісних центрів. А стати «таємним клієнтом» дуже просто. Людина звертається до обраного сервісного центру, отримує необхідну йому послугу, за бажанням заповнює запропоновану на сайті Головного сервісного центру анкету за посиланням; https://hsc.gov.ua/guest/, а ми аналізуємо вказані там недоліки, зважаємо на пропозиції, враховуємо побажання і робимо все, щоб бути в лідерах серед організацій, що надають населенню державні послуги та неухильно виконувати визначену місію сервісних центрів МВС: «Ми працюємо з людьми та для людей, зміцнюючи довіру до державних послуг».


Опубліковано: 30 січня 2020 року
Поділитися