Заходи профілактики захворюваності дітей на грип та ГРВІ в організованих колективах

В Україні вже настав  епідемічний сезон  захворюваності  на грип та ГРВІ, в засобах масової інформації все більше новин про закриття на карантин навчальних закладів через масові захворювання на ГРВІ школярів.

Тому зараз актуально вживати заходи щодо профілактики грипу в дошкільних і загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах (організованих дитячих колективах) .

В закладі  необхідно організувати щоденний аналіз причин відсутності дітей (уточнювати захворювання на ГРВІ) та регулярно оновлювати контактну інформацію про батьків, у тому випадку, якщо їм буде потрібно забрати хвору дитину. Також з батьками проводиться роз’яснювальна робота, рекомендується уважно слідкувати за станом здоров’я своєї дитини та при виявленні ознак захворювання негайно звертатися до лікаря. У разі виявлення у дитини ознак недуги в навчальному закладі, педагогічні працівники направляють учня до медичного працівника та повідомляють батьків.

Діти й персонал, з ознаками грипоподібного захворювання, на момент приходу до школи або ті, що захворіли упродовж дня, повинні бути негайно ізольовані від інших учнів і персоналу в приміщення для тимчасового розміщення хворих, а потім відправлені додому.

Тому необхідно виділити приміщення (ізолятор) для тимчасового розміщення захворілих протягом дня дітей (залежно від стану дитини) до приходу батьків або госпіталізації.

Допуск дітей після перенесеного захворювання у дошкільний і загальноосвітній навчальний заклад дозволяється тільки при наявності довідки  лікаря педіатра  а також рекомендацій з індивідуального режиму дитини.

В навчальному закладі необхідно організувати проведення цільових інструктажів з безпеки життєдіяльності та забезпечити нагляд за дітьми під час миття рук, визначити відповідальних осіб. Дітям і персоналу необхідно частіше мити руки з милом, особливо після кашлю або чхання, тому що віруси можуть поширюватися через забруднені руки або контаміновані (забруднені) вірусами предмети.

Дуже важливо навчити дітей дотримуватись «респіраторного етикету»: при кашлі та чханні прикривати ніс і рот одноразовою серветкою й викидати її в урну після використання, а також мити руки.

Забезпечити проведення щоденного вологого прибирання, звернувши особливу увагу на всі поверхні й предмети, які мали найбільш часті контакти з руками (наприклад, клавіатура або парта), місця скупчення пилу (підвіконня, радіатори). Прибирання приміщень проводять при відкритих вікнах або фрамугах.

Якщо рівень захворюваності грипом продовжує зростати, необхідно ввести щоденний медичний огляд дітей і персоналу з вимірюванням температури тіла й оглядом носоглотки. Протягом дня необхідно виявляти й ізолювати дітей і працівників з ознаками захворювання.

При підвищеному рівні захворюваності грипом для більшої роз'єднаності дітей рекомендується:

- скасувати кабінетну систему навчання, при цьому учні залишаються в одній класній кімнаті;

- скасувати уроки, під час яких учні з декількох класів повинні перебувати разом;

- обмежити проведення масових заходів у закладах освіти, у разі  оголошення карантину – заборонити їх проведення;

- скасувати заходи, під час яких учні з декількох класів або шкіл перебувають разом у тісному контакті;

- провітрювати групи, класні кімнати при відсутності дітей і закінчувати провітрювання за 30 хвилин до приходу дітей.

У разі відсутності з приводу захворювання на грип та ГРВІ в окремому класі більше половини дітей або в цілому по закладу більше як 20 % від кількості дітей за списком, керівник негайно інформує управління (відділ) освіти, та вирішується питання щодо призупинення навчального процесу у  навчальному закладі  або окремому класі.

Також не менш важливим є вжиття заходів щодо забезпечення виконання освітньої програми, у тому числі з використанням технологій дистанційного навчання.

Нагадуємо, що найефективнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби є вакцинація.  Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною та ефективною. Здоров’я дітей та підтримка колективного імунітету – це відповідальність кожного.

Пам’ятаймо, що будь-яку лікування коштує дорого, а здоров’я наших дітей – безцінне, бережімо його.


Білоцерківське міськрайонне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Київській області.


Опубліковано: 06 лютого 2020 року
Поділитися