Онлайн та СМС інформування Події міста на вашому пристрої

Організація контролю за обґрунтованістю видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян

Аналіз показників кількості виданих листків непрацездатності та тривалості звільнень від роботи застрахованих осіб у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності за 10 місяців 2018 року у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року виявив негативну динаміку. Сумарна кількість днів працевтрати по Україні зросла понад 6,5% (по Київській області – 4,1%). Як наслідок, відбулося суттєве збільшення виплат за листками непрацездатності за рахунок коштів Фонду.

Є дві основні причини такої тенденції.

  • високий рівень «корупційної готовності» населення та медичних працівників зокрема
  • суттєве зниження контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності.

Розглянемо першу причину – високий рівень «корупційної готовності» населення та медичних працівників зокрема.

«Попит породжує пропозицію». Якщо якийсь несумлінний співробітник захоче «купити» листок непрацездатності, то з великою вірогідністю він це зробить.

Існують три корупційні схеми отримання «лікарняних».

Перша схема – шахрайство. Це фальсифіковані листки непрацездатності, які виготовляються та продаються злочинцями під замовлення. Їх споживачі – працівники, які хочуть відпочити кілька днів з отриманням заробітної плати. Якщо такий листок непрацездатності має тривалість до п’яти днів, роботодавець не буде відправляти його до Фонду соціального страхування, бо цей період він має сплатити сам. Велика частина таких лікарняних видається неіснуючими лікарнями та лікарями. Обсяг корупції на цьому ринку важко підрахувати, оскільки статистика з цього питання відсутня. Однак помітно, що продається їх чимало.

Друга схема полягає у тому, що корумпований лікар може видати справжній листок непрацездатності здоровій людині. Така система може бути поставлена в лікарні на потік. Або якийсь окремий лікар може «підзаробляти» на цьому.

Згідно третьої схеми листки непрацездатності використовують як прикриття. Наприклад, співробітника попередили про звільнення, а він в цей же день виписав собі листок непрацездатності, після чого чотири місяці продовжує грати роль хворого.

Тому проблема оперативного контролю за обґрунтованістю видачі закладами охорони здоров’я листків непрацездатності застрахованим особам стоїть дуже гостро та актуально.

Другою причиною зростання кількості та тривалості виданих у 2018 році ЛН стало суттєве зниження контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності з боку керівників закладів охорони здоров’я та управлінь охорони здоров’я районних держадміністрацій. Всі їхні зусилля зосереджені на проведенні медичної реформи, а організація контролю за видачею ЛН віднесена до другорядних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 листопада 2018 року № 999 «Деякі питання Електронного реєстру листків непрацездатності» передбачено утворення Електронного реєстру листків непрацездатності як системи накопичення, зберігання та використання інформації про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності з використанням інформаційної інфраструктури Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

З введенням електронного реєстру фальсифіковані листки непрацездатності зникнуть. Роботодавець зможе зайти в електронний реєстр листків непрацездатності і перевірити, чи є такий «лікарняний». Документ буде прив’язаний до закладу охорони здоров’я, в якому він виданий. Перша корупційна схема буде повністю мінімізована.

Другу та третю корупційні схеми отримання «лікарняних» упровадження електронного реєстру листків непрацездатності повністю не викорінить. Але фахівці робочих органів Фонду соціального страхування будуть чітко бачити, скільки одна лікарня або конкретний лікар видає лікарняних. Також в електронному реєстрі буде вказано час відкриття листка непрацездатності. Оформлення лікарняного заднім числом бути виключена.

Працівники відділення у місті Біла Церква управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області провели наради з керівниками та лікарями у закладах охорони здоров’я, які розташовані у місті Біла Церква з питаньорганізація жорсткого контролю за обґрунтованістю видачі застрахованим особам листків непрацездатності . А також з метою зниження тривалості листків непрацездатності – рекомендовано обмежити продовження листків непрацездатності на вихідні або святкові дні, звернути увагу на своєчасне направлення хворих на огляд МСЕК (економія коштів Фонду може скласти до 10-15 %).

                                  

 

                                                      Фонд соціального страхування України


Опубліковано: 14 березня 2019 року
Поділитися