Обережно! Вибухонебезпечні предмети!

Пройшло вже більше 70 років, як відгриміли останні бої Великої Вітчизняної війни. Але і досі багатостраждальна українська земля зберігає в собі страшні залишки тієї пори – бомби, снаряди, міни, гранати, патрони. Все це носить назву вибухонебезпечні предмети (ВНП).

Знаходять ВНП у ході будівельних робіт, при проведенні сільськогосподарських польових робіт (особливо часто навесні та восени), під час весняної повені, збору металобрухту, екскурсій, туристичних походів, відпочинку дітей в оздоровчих таборах, а останнім часом боєприпаси часів Великої Вітчизняної стають здобиччю так званих «чорних археологів», які намагаються зробити бізнес на страшних знахідках минулої війни.

Загальні дії:
- при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмету, жодним чином не чіпати його і тим більше намагатися розібрати;
- негайно повідомити в найближчий відділок міліції, у військкомат, органи місцевої виконавчої влади, районний сектор ДСНС або за телефонами «101», «102»;
- побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть знаходячись на значній відстані від місця вибуху, тому що можливе поранення камінням, уламками та ін.

Дії дорослих:
-помітити місце знахідки небезпечних предметів;
-виставити тимчасову охорону;
- довести до присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, так як це загрожує життю;
-негайно сповістити в місцеві органи влади, міліцію про знахідку;
-до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд;
-не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.

Дії дітей:
-визначити місце знахідки;
-не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому;
-про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (в школу, міліцію, найближчу установу);
-не розводити багаття поблизу знахідки;
- запам’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка і поставити пам’ятну віху.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!
Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.

Білоцерківський РВ ГУ ДСНС України у Київській області м. Біла Церква
Бабич А. В.